Wydarzenia

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Kolorowe Miasto"

konkurs kolorowe miasto

Regulamin konkursu w formacie .pdf


UWAGA - Ważna informacja!

Nowe godziny otwarcia biblioteki miejskiej:

poniedziałek-piątek 10.00-18.00

sobota 8.00-14.00

(ważne od 5 marca)


1 marca - Dzień Przytulania Bibliotekarza



Informacja!

W dniach 20-23 marca 2018 r. biblioteka czynna w godzinach 9-17. Przepraszamy za utrudnienia.


Konkurs Walentynkowy w bibliotece


Uwaga!

W dniach 19 lutego-03 marca 2018 r. Oddział Pedagogiczny czynny będzie w godzinach 9-17.

Przepraszamy za utrudnienia


Feryjne zabawy na planszy

-> Zobacz całą galerię


W dniu 02.02.2018 (piątek) Biblioteka Publiczna czynna będzie w godz. 9.00 - 17.00

Przepraszamy za utrudnienia


Warsztaty balonowe w czasie ferii zimowych

Pierwszy dzień ferii w bibliotece już za nami. Warsztaty balonowe były niecodzienną formą zabawy, rozwijająca dziecięce zdolności motoryczne. Zajęcia z balonami dały niepowtarzalną możliwość nauki poprzez wspaniałą zabawę. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie skręcały balony (a nie jest to łatwe) tworząc zwierzątka, kwiaty i miecze. A to wszystko za sprawą wolontariuszki Karoliny. :-D


"Góry milczą, wszystko, co milczy, nadaje się do przechowywania ludzkich tajemnic."
(ks. J. Tischner)

Książki dostępne w MGBP - Oddział pedagogiczny

Adam Bielecki



„Nie ma wyroku na dostęp do kultury” – pod takim hasłem Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim realizuje projekt udostępniania zbiorów biblioteki osobom osadzonym w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim.

Biblioteczna kraina niespodzianek - ferie w bibliotece
Przyjdź i sprawdź, co kryje się w bibliotecznej krainie pełnej niespodzianek. Na uczestników czekają liczne zadania, gry i zagadki, a przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy!
Ferie 2018
W programie:

- "Z wizytą w kuchni mamy Muminka" - zajęcia kulinarne
- "Balonowy show" - warsztaty manualne
- "Fotobudka" - sesja zdjęciowa
-  Gry, zabawy, konkursy



Mikołajki z Klubem Mam


Listopadowa wizyta w Przedszkolu Miejskim


Kongres bibliotek

8 Kongres Bibliotek...za nami. Biblioteka z Opola Lubelskiego oczywiście obecna! Aczkolwiek nie łatwo było się tam dostać. Spotkanie bibliotekarzy z całej Polski odbyło się w Łodzi w pięknej scenerii "Fabryki Sztuki". Wróciłyśmy pełne inspiracji i pomysłów. Nie zabrakło ciekawych spotkań i rozmów z twórcami: tymi dużego formatu..jak i małego. 


Książka mówiona dla osób niewidomych - czytak

Informujemy czytelników, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2017” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biblioteka w ramach projektu otrzymała nieodpłatnie - na podstawie umowy użyczenia – urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące książek cyfrowych czytanych przez najlepszych lektorów.

Zdjęcie użytkownika Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim.

SPONMKiDN


"Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś"

W naszej bibliotece już dzisiaj obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia z grupą 5 z Przedszkola Miejskiego. Zaproszone dzieci przyniosły ze sobą "misiowe laurki". Maluchy miały okazję poznać historię powstania pierwszego pluszowego misia oraz ciekawostki o misiach bajkowych. Nie zabrakło misiowych zagadek, ale zabrakło balonowych misiów. 


Audycja z cyklu "Wtorek zaczyna się w sobotę" w lokalnym Radio Progres PL pt. "Życie Mariny Cwietajewej w sowieckiej Rosji".


"Jakie tajemnice kryje nasza biblioteka"

Edukacja czytelnicza i medialna dla uczniów gimnazjum z Wilkowa.


Nasza pierwsza po wakacjach wizyta w Przedszkolu Miejskim w Opolu Lubelskim.

PRZYPOMINAMY !!! KOCHANI RODZICE :-)
Książki z biblioteki możecie wypożyczać i oddawać w ostatni czwartek każdego miesiąca w Przedszkolu Miejskim lub codziennie w budynku biblioteki.


Biblioteczne spotkanie ze świadkiem historii

Spotkanie w bibliotece z Panem Henrykiem Kątnym – świadkiem historii. Nasz gość podczas II wojny światowej mieszkał w sąsiedztwie getta w Opolu Lubelskim. Wiele pamięta – tu dzieli się z młodzieżą swoimi wspomnieniami.


20 lat zespołu folklorystycznego „Powiśle”

7 lipca 2017 r. w Łaziskach odbyła się uroczystość 20-lecia działalności zespołu folklorystycznego „Powiśle”. Dzięki uprzejmości gospodarzy mieliśmy okazję uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu: Paweł Januszek -  jeden z założycieli zespołu oraz Małgorzata Pidek – reprezentująca Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczna w Opolu Lubelskim. Jubilatom życzymy kolejnych twórczych lat!


"Mały polski Nobel" czyli Literacka nagroda NIKE 2017 dla Cezarego Łazarewicza. 
Książka o jednej z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL, dokonanej na maturzyście Grzegorzu Przemyku, synu opozycjonistki i poetki Barbary Sadowskiej oraz o tym, co po tej śmierci nastąpiło.
Zapraszamy do biblioteki. (gs)


Literacka audycja w Radio Progres


Wernisaż i wystawa w bibliotece

28 września w naszej bibliotece odbył się wernisaż Pana Ryszarda Ruzika. Artysta zaprezentował rysunki pochodzące z lat 2001-2017. Szczególne zainteresowanie zwiedzających wzbudziły prace wykonane piórkiem. Rozmowy na temat różnorodnych technik malarskich i symboliki prac dały satysfakcje twórcy i gościom. Wystawa rysunków R. Ruzika będzie czynna do końca października w Wypożyczalni dla dorosłych. Zapraszamy.

fot.: J. Korziuk-Zalewska, Z. Krzyżanowski, M. Czajka 


Narodowe czytanie: S. Wyspiański "Wesele" - 2 września 2017

Z krakowskiej "Rydlówki"”, zabytkowego dworku, w którym odbyło się słynne wesele opisane przez Wyspiańskiego, Prezydent RP Andrzej Duda zachęca do udziału w Narodowym Czytaniu. Finał akcji już 2 września!

Opolskie Centrum Kultury wraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną zapraszaja mieszkańców Opola Lubelskiego na Narodowe Czytanie, które odbędzie sie 2 września 2017 roku na Skwerze Miejskim przy ul.Ogrodowej o godz. 10.00.


Biblioteka na pikniku kreatywnym

Biblioteka w towarzystwie Klubu Mam i Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w rewitalizacyjnym pikniku edukacyjnym w dniu 1 września 2017 r. Dużym powodzeniek cieszył się kącik dla maluchów z sakami, dywanikiem i książeczkami.


Wakacje w bibliotece – Kreatywni

Cykl wakacyjnych spotkań w miesiącu sierpniu rozpoczęliśmy od gry żywymi pionkami, papierowych latawców, ptaków, żab i mnóstwa krzyżówek, rebusów i zagadek.

Okazją do poznania tajników pracy funkcjonariuszy Komendy Policji było spotkanie zorganizowane w drugi dzień zajęć wakacyjnych. Asp. szt. Edyta Żur wyjaśniła dzieciom jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Co można, a czego nie można robić w sytuacjach zagrożenia. Spotkanie zakończyło się ćwiczeniem pozycji obronnej  tzw. "żółwik" przydatnej podczas ataku nieznanych psów. Z pewnością, spotkanie długo pozostanie w pamięci dzieci, a osoba policjanta nie będzie już kojarzyła się z postacią, której należny się bać, a raczej z tą, do której zawsze i w każdej sytuacji można się zwrócić o pomoc.

Kolejny dzień w bibliotece minął nam śpiewająco. Bawiliśmy się wyśmienicie - karaoke, a do tego taneczne popisy. Oczywiście, każdy chciał zostać mistrzem w grze stolikowej Connect 4. Udało się to jednak tylko Julce i Bartkowi.

Gotować mogą nawet najmłodsi - udowodniły to dzieciaki podczas wakacyjnych zajęć kulinarnych, na których miały za zadanie przygotować „czarodziejskie sałatki”. Sprawne rączki najmłodszych kucharzy kroiły owoce na drobne kawałki, które później w magiczny sposób łączyły ze sobą w celu uzyskania wytwornego smaku. Podczas kulinarnych prac dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o wartościach zdrowotnych owoców. Na koniec nastąpiła długo oczekiwana degustacja pysznych sałatek.

Tegoroczne zajęcia wakacyjne w bibliotece miały na celu rozbudzenie potrzeb czytelniczych najmłodszych użytkowników oraz rozwijanie ich wyobraźni. Dzięki przygotowanym propozycjom dzieci, spędzające wakacje w domu, mogły wypełnić swój wolny czas twórczą i jednocześnie przyjemną i wesołą zabawą. Wakacyjne zajęcia w bibliotece po raz kolejny potwierdziły, że biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem.


Biblioteka na corocznej imprezie "Szanty i Ryby w Opolu Lubelskim"

Podczas tegorocznego spotkania plenerowego „Szanty i Ryby w Opolu Lubelskim” nie mogło zabraknąć biblioteki. Nasza placówka prezentowała swoje najnowsze książki, a gościem w naszym bibliotecznym namiocie była Pani Ewa Śmiech – autorka książek o historii naszego miasta. Nasze zbiory jak i pozycje naszego gościa cieszyły się dużym zainteresowaniem.


Biblioteka na wakacyjnej "Graciarni"


Wakacje w bibliotece - fotorelacja 

Pokaz mody 

Gry i zabawy 


Warsztaty

„Rola dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji”

Łódź 5-7 czerwca 2017 r.

W dniach 5-7 lipca w Łodzi odbyły się warsztaty „Rola dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji”, w których uczestniczyli przedstawiciele miast biorących udział w programie MODELOWA REWITALIZACJA. Nasze miasto reprezentowały: Beata Wojewoda - Teresińska i Małgorzata Pidek

Podsumowaniem warsztatów będzie publikacja dotycząca dziedzictwa kulturowego i jego roli w rewitalizacji. W programie warsztatów było również zwiedzanie zrewitalizowanych miejsc w Łodzi. Nasza grupa miała okazje zobaczyć Księży Młyn oraz piękną ulicę Piotrkowską.

Warsztaty zostały zorganizowane na zlecenie Ministerstwa Rozwoju przez Instytut Rozwoju Miast we współpracy ze Stowarzyszeniem Forum Rewitalizacji, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Urzędem Miasta Łodzi oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków w Żyrardowie.

Warsztaty poprowadzili:

Maria Badeńska-Stapp (Miejski Konserwator Zabytków w Żyrardowie), Bartosz Skaldawski, Iwona Piaskowska, Anna Kozioł ( Narodowy Instytut Dziedzictwa), prof. dr hab. Krzysztof Skalski (Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji), Barbara Kozłowska (Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji / IRM) 


Wakacyjny wypad KLUBU AMBITNEJ KSIĄŻKI do teatru

7 lipca w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie obejrzeliśmy spektakl „Mistrz i Małgorzata” w adaptacji i reż. A. Tyszkiewicza. Lubelski spektakl jest pełen niespodzianek i zaskoczeń. Publiczność ulokowano na scenie, a aktorzy grają na widowni i balkonach. Scenografia to połączenie wesołego miasteczka, cyrku i tancbudy. Z głośników atakują piosenki Violetty Villas, a na balu u szatana mamy muzykę klubową. Jest efektownie i rozrywkowo gdy Moskwę i nas obejmuje we władanie mistrz czarnej magii Woland  ze swoją diabelską ekipą.

Lubelskie przedstawienie zostało zarejestrowane przez TVP, więc obejrzyjcie sami.  WARTO.

https://vod.tvp.pl/video/mistrz-i-malgorzata,mistrz-i-malgorzata,28319910  


Wakacje w bibliotece

Również tego lata młodzi czytelnicy nie zapomnieli o bibliotece. Cykl wakacyjnych spotkań rozpoczęliśmy od zajęć "Papier dizajn". Podczas zabawy w projektantów mody powstały bajeczne stroje, które dziewczynki zaprezentowały w papierowym pokazie mody przed zgromadzoną publicznością. Dużą popularnością cieszyły się łamigłówki, rebusy oraz labirynty. Nie zabrakło też gier planszowych. Dzieci brały również udział w licznych zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Nic tak dobrze nam nie smakowało, jak kanapki i mufinki, które same przygotowały dzieci. W czasie naszych spotkań nie zabrakło wspólnego czytania czy też zabaw inspirowanych literaturą.

Wakacje w bibliotece szybko dobiegły końca, jednak młodzi czytelnicy obiecali, że spotkamy się w sierpniu na kolejnych kreatywnych zajęciach.


Kresowa książka

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim włączyła się do akcji „Kresowa książka”. W porozumieniu ze Stowarzyszeniem „Wołyński rajd motocyklowy" nasza placówka przekazała książki Polakom na Ukrainie. Na zdjęciach Pan Paweł Zarębski - członek stowarzyszenia podczas odbioru książek. 


Warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy

„Blogi jako źródło informacji o książkach” to temat warsztatów metodycznych, które odbyły się 13 czerwca 2017 w naszej bibliotece. Zajęcia realizowane są w ramach partnerstwa branżowego we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Lublinie. Dzisiejsze szkolenie prowadziła mgr Aneta Głowacka pracownik PBW w Lublinie.
Zainteresowanych nauczycieli bibliotekarzy zapraszamy do
uczestnictwa w kolejnych warsztatach w listopadzie.


Wyjazd na Roztocze

W dniach 9-11 czerwca opolski Klub Globtrotera wyruszył na Roztocze. W planach był: spływ kajakowy po rzece Wieprz, szumy na Tanwi, Czartowe Pole i wieża widokowa w kamieniołomach...wszystko zrealizowane! Parę fotek w obiektywie M.Pidek


Spotkanie z Ewą Śmiech i Krzysztofem Jastrzębskim

8 czerwca w Czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Śmiech i Krzysztofem Jastrzębskim – autorami nowo wydanej publikacji pt.: „Opole Lubelskie. Historia miasta i powiatu. Tom IV 1939-1944”. Każdy kto przybył na spotkanie mógł porozmawiać z pisarzami, zakupić książki wraz dedykacją. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


Noc Bibliotek

3 czerwca 2017 odbyła się w naszej placówce pierwsza „Noc Bibliotek”. Każdy mógł odwiedzić naszą bibliotekę aż do 23.00. Oprócz samej wizyty o tak nietypowej porze zapewniliśmy naszym gościom atrakcje: policjant z wydziału kryminalnego „zdejmował” nam odciski palców, rehabilitantka za pomocą książek uczyła nas chodzić z gracją, a Klub Ambitnej Książki dyskutował do późnej nocy. Zapraszamy na fotorelację.


Wernisaż malarstwa i rysunku „KOMPENDIUM” Jadwigi Religi

W poniedziałek 15 maja br. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Opolu Lub. odbył się wernisaż rysunku i malarstwa ”KOMPENDIUM„ Jadwigi Religi.
Elżbieta Złotucha przedstawiła zgromadzonym postać bohaterki wieczoru – malarki Jadwigi Religi oraz podziękowała za przybycie licznie zgromadzonej publiczności: rodzinie, przyjaciołom oraz miłośnikom sztuk plastycznych. Następnie sama artystka zabrała głos, opowiedziała o swojej przygodzie z malarstwem oraz o fascynacji tematami podejmowanymi w obrazach i rysunkach. Pani Jadwiga od wielu lat zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Wciąż poszukuje nowych form wyrażania uczuć i emocji. Oglądać możemy bogate w niuanse kolorystyczne prace w technice tempera, pastel i kredka które przemawiają subtelnym kolorem i wyczuciem kompozycji. Autorka w swojej twórczości. prezentuje indywidualną wrażliwość. Dzięki temu wystawa jest wielowymiarowa w swoim wyrazie.
Wystawa wcześniej gościła w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS - Biblioteka Główna UMCS w Lublinie.
Ekspozycja będzie czynna do 31 maja.
Serdecznie zapraszamy.


Spotkanie autorskie Agnieszką Frączek

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistyką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książka Roku 2010).
W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho - Radziwiłowicz.
Chcecie to wierzcie chcecie nie wierzcie,
15 maja 2017 roku o godzinie 11.30 Agnieszka Frączek gościła w naszym mieście.
W OCK na sali tanecznej dzieci bawiła:
ortografii, logopedii, poprawnej polszczyzny swoich czytelników uczyła.
Wesoło było i miło,
przyjemnie się tej poprawnej polszczyzny uczyło.
Czytelnicy dużo pytań autorce zadawali,
o twórczość dla dzieci i o zwierzęta które lubi najbardziej pytali.
Ciekawie o drodze książki od autora do czytelnika pisarka opowiadała,
do czytania wszystkich zachęcała.
Wiersze przez pisarkę recytowane,
recytacją dzieci były przeplatane.
Sprawiło to pani AGNIESZCE dużo radości,
przyjęła nasze zaproszenie i potwierdziła, że u nas jeszcze zagości.
Młodzi czytelnicy dużo książek pani AGNIESZKI kupili,
o dedykacje i autografy prosili.
Autorka chętnie do książek się wpisywała,
uśmiechy swoim wiernym czytelnikom za darmo rozdawała.
Na koniec spotkania dzieci autorkę obstąpiły jak mrówki,
kwiaty wręczyły, no i
„najlepsze na świecie opolskie krówki"


„Rok Wisły”  - prelekcja
Tydzień bibliotek...rozpoczęty! "Wisła - dzika rzeka" - diaporamy, filmy i prezentacja multimedialna na temat naszej królowej rzek. Słuchacze - młodzież szkół opolskich.


Literackie Biuro Kryminalne
Gościem naszego spotkania "Podejrzana sprawa w bibliotece" był mł. asp. technik kryminalistyki Pan Paweł Adamczyk z Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim. Dzięki niemu mogliśmy bezpośrednio zapoznać się z metodami pracy w wydziale kryminalnym. Pan aspirant opowiedział uczestnikom o liniach papilarnych indywidualnych dla każdego człowieka, zaprezentował jak się "zdejmuje" odciski palców i pozwolił każdemu z nas zrobić odcisk swojej dłoni, a także pokazał działanie kilku substancji pozwalających odkryć to, co niewidoczne dla oka. Gość wykazał się również dużą cierpliwością, odpowiadając na pytania młodzieży. Pod koniec spotkania uczniowie sporządzili portret "podejrzanego czytelnika" oraz zostali wciągnięci do bazy "podejrzanych czytników".


Mikołajek. Niczego się nie boję. – warsztaty literackie
Co zrobić, kiedy mama kupi Ci buty, z których będą się śmiać wszyscy kumple? Mikołajek pokazuje, jak sobie z tym poradzić, przecież niczego się nie boi. Tego wszystkiego dowiedziały się uczniowie kl. II z ZS nr 1 na warsztatach literackich z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Po wysłuchaniu opowiadania "Co za wstyd" dzieciaki wzięły udział w zabawach skojarzeniowych, ruchowych, pantomimicznych i spostrzegawczych.


Impreza biblioteczna "Z poezją w roli głównej"

„Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co...
Wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą …" Władysław Broniewski
21 marca, w pierwszy dzień wiosny, obchodzone jest corocznie święto - Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.
Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę.
Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.
Na zorganizowaną przez nas imprezę „Z poezją w roli głównej” zaprosiliśmy po raz kolejny opolskie szkoły (ZS nr 1 im. K. Makuszyńskiego, ZS nr 2 im. Oskara Kolberga, LO im. A. Mickiewicz, ZSZ im. S. Konarskiego), lokalnych poetów amatorów, zarówno tych co już wydali swoje wiersze, a także tych którzy piszą do szuflady. Zaproszenie zostało w stu procentach przyjęte.
Spotkanie zaszczycili również swoją obecnością: Sekretarz Gminy Pan Dariusz Turzyniecki, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Marek Plis, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta i Kierownik Filii UTW Pani H. Złotucha, członkowie UTW Pani Barbara Duda, Pani Jadwiga Korziuk- Zalewska i Pan Zygmunt Krzyżanowski reprezentujący Klub Fotografii Amatorskiej „Kadr”, Pani Jadwiga Adamczyk Przewodnicząca Rady Seniorów, Pan Hubert Galek przyjaciel naszej biblioteki, a jednocześnie wielki miłośnik poezji, Pani Kazimiera Pietras ZS nr 1, Pani Ewa Rodak ZS nr 2, Pani Danuta Piłat LO, Pani Magdalena Mendak ZSZ, Pani Elżbieta Żyszkiewicz Dyrektor Biblioteki Powiatowej, instruktor biblioteczny Pani Gabriela Dajos - Kowalska .
Lokalni twórcy: Pani Dorota Chołody Wicedyrektor ZS nr 1 w Opolu Lub. autorka dwóch tomików wierszy „Poza czasem poza snem” oraz ” Nic takiego”, Pani Teresa Kucharczyk autorka tomiku „Znienacka...”, Pani Dorota Lejmanowicz- nasz gość z Puław, autorka tomiku ”Wyrwane z życia” Fraszki oraz inne wiersze, a także tomiku dla dzieci „Koty”. Autorzy piszący do szuflady, laureaci konkursów literackich Pan Łukasz Daruk, Panie Halina Janeczko, Elżbieta Złotucha oraz nasza młodsza koleżanka stażystka Pani Magdalena Drąg. Imprezę zaszczycili również przyjaciele lokalnych twórców.
Niektórzy autorzy zaprezentowali wiersze ze swojego dorobku twórczego sami, innych recytowała młodzież, uczniowie z ZS nr 1 recytowali także wiersze Pani Haliny Sitarska– Ruzik z Poniatowej. Recytatorzy wybrali również utwory z krajobrazu lubelskich poetów (700-lecie miasta Lublina).
Podczas spotkania zabrzmiały teksty zmarłego przed kilkoma dniami Wojciecha Młynarskiego. Prezentację twórczości piosenkarza satyryka, kompozytora, scenarzysty i poety usłyszeliśmy w wykonaniu uczniów LO.
Wielką niespodzianką był występ uczennic z ZSZ Poliny Krupy i Anastazji Pismeny, które ubrane w przepiękne stroje, zarecytowały poezję w swoim ojczystym języku po ukraińsku. Kolejna niespodzianka to poezja śpiewana w wykonaniu Karoliny Gazdy i Daniela Skotnickiego. Przygotowanie uczniów:
ZS nr 1 - Pani Katarzyna Pietras
ZS nr 2 - Pani Agata Wesołowska-Błażejczyk
ZSZ im S. Konarskiego - Bożena Kuzioła - Gazda, Marzena Maciąg, Bożena Świech
LO im. A .Mickiewicza - Pani Danuta Piłat
W tym roku udało się zaznaczyć obecność poezji w opolskiej przestrzeni, wiersze przycupnęły na Miejskim Skwerku (instalacja „Inwazja poezji”)
Na klatce schodowej i holach biblioteki zagościła instalacja „Biblioteka w poezję ubrana” oraz wystawa „ Maria Emilia Józefacka – wpisana w historię miasta i regionu”.
Maria Emilia Józefacka - Pisarka, poetka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, redaktor Polskiego Radia. Pani Maria urodziła się 2 marca 1942 roku w Opolu Lubelskim, mieszka w Lublinie
Myślę, że spotkanie, na które przybyła bardzo duża grupa gości, było bardzo ciekawym doznaniem.
Czytaliśmy najróżniejsze wiersze: ciekawe, zabawne, ważne bo:
„Życie niesie chwile, w których raz nas zachwyca, a innym razem smuci i wtedy potrzebę refleksyjnego spojrzenia na świat niesie poezja.”
„Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego, a człowiek ma uczucia. Medycyna, prawo, finanse czy technika to wspaniałe dziedziny, ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości.” (Nancy H. Kleinbaum)
Mamy nadzieję, że wzajemny głód tworzenia i czytania poezji połączy wszystkich Miłośników Poezji również za rok. Już dziś serdecznie zapraszam, dziękując jednocześnie wszystkim Tym, którzy współtworzyli nasza imprezę.


W podróż z lokomotywą wyruszamy – lekcja biblioteczna

22 lutego br. Wypożyczalnię dla dzieci odwiedziły uczniowie zerówki ZS nr 2 w Opolu Lubelskim. Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej połączonej z krótką wycieczką po bibliotece. Dzisiejsze spotkanie było dla uczestników wielką atrakcją, ponieważ w nietypowy sposób rozmawialiśmy o najbardziej znanym wierszu Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Po obejrzeniu oraz wysłuchaniu wiersza dzięki aplikacji i Tunis Lokomotywa lekcja przyjęła formę wspólnej zabawy. Dzieci rozwiązały Quiz ze znajomości tekstu oraz kolorowały wagony dla stworzenia własnej lokomotywy. Mamy nadzieję, że taka forma popularyzacji czytelnictwa zachęci wielu młodych ludzi do częstszego odwiedzania naszej biblioteki a tym samym do wzbudzenia zainteresowania książką.


21stycznia odbyła się kolejna "Graciarnia" czyli sąsiedzka wyprzedaż pod hasłem: Sprzedaj! Wymień! Podaj dalej! Biblioteka tradycyjnie uczestniczyła w wydarzeniu.


W czwartek Oddział pedagogiczny gościł młodzież gimnazjalną z Niezdowa. Odbyły się zajęcia z edukacji historycznej ale ponieważ są ferie miały one charakter gier, zabaw i quizów.


Już drugi rok biblioteka promuje swoje zbiory podczas noworocznych spotkań seniorów. Tym razem zachęcaliśmy osoby starsze do słuchania audiobooków. Zaprezentowaliśmy parę fragmentów powieści. W tle grała muzyka Anny German - piosenkarki z czasów młodości naszych gości. Piękne jasełka przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej ze Skokowa.


U Nas aktywnie i wesoło, bo książki są wkoło
W czwartkowy poranek ferii gościliśmy w Wypożyczalni dla dzieci uczniów klas I - III ze Szkoły Podstawowej w Niezdowie. Dzieciaki brały udział w quizach, zabawach ruchowych dotyczących postaci z bajek. Maluchy z rozsypanki obrazków oraz napisów ułożyły własną opowieść. Okazało się że dzieci świetnie znają bajki i doskonale radziły sobie z zadaniami.


Ferie zimowe w bibliotece - 23-25 stycznia 2017

ferie


17 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie autorskie Ewy Śmiech i Krzysztofa Jastrzębskiego, którzy wspólnie napisali i właśnie wydali dwie książki:

1. Opole Lubelskie: historia miasta i powiatu. T. 3, 1871-1939.
2. Opole Lubelskie: wspomnienia i listy mieszkańców miasta i powiatu. W spotkaniu licznie uczestniczyli mieszkańcy Opola zainteresowani historią swojego miasta, a także zaproszeni goście min. Pani Maria Kłokocka wnuczka Melitona Zdanowicza sprawującego w latach 1934-1939 urząd wójta Opola oraz historyk prof. Edward Mierzwa.
Po spotkaniu można było nabyć książki wraz z dedykacją i autografem autorów.
Organizatorami spotkani byli: OCK i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim.


XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

bibl


UWAGA KONKURS! 

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim / Odział dla dzieci zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „ZACZYTAJ SIĘ ...!” Najaktywniejszy czytelnik wiosny.

Więcej informacji w regulaminie, który zamieszczamy poniżej:

regulamin - wersja .PDF do pobrania 

regulamin - wersja .DOC do pobrania

konkurs

Bajka polska w komiksie

Zapraszamy do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej na wystawę wybranych prac konkursowych Bajka polska w komiksie. Spośród 138 prac prezentujemy najciekawsze! Organizatorem konkursu powiatowego było Opolskie Centrum Kultury. Patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Opolskiego, Burmistrz Opola Lubelskiego, dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

Warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim, wzorem ubiegłego roku, również w roku 2016 organizować będzie bezpłatne warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy szkół gminy Opole Lubelskie. Zajęcia w ramach współpracy między naszymi placówkami, prowadzić będą instruktorzy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. 
Tematy warsztatów:
1. Biblioteki wirtualne jako źródło informacji.
2. Multimedia na lekcjach przedmiotów humanistycznych na przykładzie zbiorów PBW.
3. Technologia Informacyjna i Komunikacyjna w promocji czytelnictwa dzieci i młodzieży - Story Jumper i Photo Story dla Windows.
4. Opracowanie rzeczowe książek z dziedziny informatyki i nauk przyrodniczych wg klasyfikacji przedmiotowej i dziesiętnej
5. Zarządzanie sobą w czasie.
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy do skorzystania z oferty.

Ferie zimowe z biblioteką! Od 15 do 17 lutego. Zapraszamy!

ferie

„Seniorzy w akcji”
… bo chodzi o to, żeby być razem.
Jedni tańczą, inni malują lub naprawiają cieknące krany, a opolscy seniorzy razem z młodzieżą realizują projekt „Foto - dźwiękowa mapa Opola Lubelskiego”. Poszukują ciekawych miejsc, uwieczniają je przy pomocy aparatu fotograficznego i rejestratora dźwięku. Potrzebne do tych działań umiejętności zdobywają na warsztatach prowadzonych przez ekspertów. Uczą się i bawią.
Już wkrótce warsztaty fotograficzne! Dołącz do nas. Zapraszamy.
Kontakt: 81 827 21 85
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim
Jadwiga Korziuk Zalewska i Grażyna Strawa

Wieczór ukraiński - 29.10.2015

W czwartek 29 października 2015 r. członkowie Klubu Globtrotera spotkali się pierwszy raz po wakacjach.
Na początek zostały wręczone nagrody w konkursie na fotografię z wakacji.
Nagrody zdobyli: Aleksandra Strawa (zdjęcie piękno Bieszczadów), Sławomir Majcher (zdjęcie oaza dla abstynentów) i Ireneusz Lenartowicz (piękne zdjęcia wyspy Korfu). Gratulujemy!
Oto nagrodzone fotografie:

Głównym celem spotkania klubowiczów było poznanie kraju naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainy. Stąd pomysł na „wieczór ukraiński”. Naszymi gośćmi podczas tego wieczoru były dwie uczennice: Vladislava Sichevaya i Julia Dawydenko, które uczą się zawodu w ZSZ im. Konarskiego w Opolu Lubelskim.
Opowiadały o swoich rodzinnych stronach: Zaporożu i Molochans’ku. Uczestnicy wnikliwie studiowali mapę Ukrainy w poszukiwaniu miejsc, o których opowiadały dziewczęta i zadawali mnóstwo pytań. Spotkanie odbyło się w miłej i zabawnej atmosferze.
Aby do końca poczuć atmosferę Ukrainy odbyła się degustacja popularnych za wschodnią granicą - czeburiaków tj. pierogów nadziewanych mięsem
i smażonych na głębokim tłuszczu.

Kolejnym wydarzeniem w Klubie Globtrotera będzie wyjazd do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie oraz spacer po Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie. Wyjazd odbędzie się 29 listopada 2015 r. Pomysł wśród klubowiczów cieszył się takim „wzięciem”, że niestety nie ma już wolnych miejsc.


Projekt „Foto-dźwiękowa mapa Opola Lubelskiego”

Opolskie Centrum Kultury. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim pełni rolę instytucji wspierającej realizacje projektu „Foto-dźwiękowa mapa Opola Lubelskiego”. Projekt autorstwa Pani Jadwigi Korziuk Zalewskiej znalazł się w gronie finalistów konkursu „Seniorzy w akcji”. Jest to już 8 edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Organizatorzy stawiają na pracę z liderami w wieku 60+, dla których emerytura jest czasem aktywności. Uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach fotograficznych i fonicznych oraz plenerze fotograficznym. Będą także przeprowadzać wywiady, fotografować miejsca i obiekty oraz nagrywać dźwięki charakterystyczne dla tych miejsc. Projekt jest działaniem międzypokoleniowym, przed nami doświadczenie pracy w grupach seniorsko-młodzieżowych. Efekt finalny, to mapa dźwiękowa naszego miasta, którą będzie można obejrzeć i usłyszeć(!) w Internecie. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.

Osoby do kontaktu:
Jadwiga Korziuk Zalewska – Animatorka
Grażyna Strawa – Opolskie Centrum Kultury. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lub.
e-mail: ockpedagog@wp.pl
tel. 81 827 21 85 (w godzinach pracy biblioteki)

Zdjęcia: Warsztaty dla Animatorów zorganizowane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” – autorka zdjęć Anna Liminowicz


KONKURS PLASTYCZNY - "Święty Jan Paweł II w mojej pamięci "

M-GBP w Opolu Lubelskim rozpoczyna konkurs plastyczny dla wszystkich grup wiekowych pt. "Święty Jan Paweł II w mojej pamięci ".Konkurs będzie trwał do 20 października, a ogłoszenie listy laureatów nastąpi 30 października 2015 roku
W razie pytań i wątpliwości, proszę o kontakt
Elżbieta Złotucha
tel. 81 827 21 85 lub 513820082
„ Dłonie są kra­job­ra­zem serca.”
Jan Paweł II
KONKURS PLASTYCZNY
„ Święty Jan Paweł II w mojej pamięci”

Załączniki:

Regulamin

Oświadczenie


Zielone Gry - W naszej bibliotece uczniowie Szkoły Podstawowej ze Skokowa grali w grę pt. „Ropa z Catanu”. Takie zajęcia to realizacja edukacyjno-ekologicznego projektu „Zielone Gry”, w którym uczestniczy nasza placówka. Co prawda jest on skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i w górę ale zapewniam Was, że nasi goście świetnie sobie radzili. Gracze szybko orientowali się w zasadach, a transakcje handlowe budziły wiele emocji. Po skończonej grze „pogadaliśmy” sobie o ekologii. Na koniec młodzież obejrzała filmy zamieszczone na stronie „Zielonych Gier”.


Nasza biblioteka włączyła się w edukacyjno-ekologiczny projekt „Zielone gry”. Edukacja w tym projekcie odbywa się w bardzo atrakcyjny sposób: za pomocą gier planszowych oraz internetowej. W ten sposób chcemy zwiększyć wiedzę młodych ludzi (od gimnazjalistów po studentów) na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Inspirujemy się ideą serious games, czyli gier, które nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę lub pozwalają nabywać umiejętności. 

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacją Ekorozwoju w ramach programu PL02 Ochrona bioróżnorodności i ekosystemów, finansowanego z Funduszy EOG.
Szkolenie bibliotekarzy odbyło się 8-10 września w Lublinie.
Zapraszamy młodzież i nauczycieli do współpracy.


Burmistrz Miasta Opole Lubelskie Dariusz Wróbel oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

Serdecznie zapraszają na Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa
5 września 2015 r.
Skwerek przy ul. Ogrodowej godz. 10:00
Masz ochotę poczytać z Nami- ZAPRASZAMY !!!
Weź ze sobą książkę by dostać okolicznościową pieczątkę.

biblioteka lalka


Przedstawiamy reportaż zrealizowany z okazji otwarcia nowo wyremontowanej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Inwestycja zrealizowana w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Innfrastruktura bibliotek "Remont i wyposażenie budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim"
Zakończenie zadania 31 sierpnia 2014


wak


Angielski w wakacje? Why not?

Zapraszamy osoby chętne a szczególnie dzieci do zabawy z językiem angielskim. Zajęcia odbywać się będą w każdy wtorek i czwartek wakacyjny o godzinie 10.00 w Oddziale pedagogicznym Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim. Zajęcia rozpoczynamy 7 lipca.
Zajęcia są bezpłatne! Zapraszamy!

ang


Jak co roku nasza biblioteka i w tym roku włączyła się w ogólnopolskie obchody „Tygodnia Bibliotek”, pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. Nasz tydzień rozpoczęliśmy zajęciami „101 powodów, dla których warto przyjść do biblioteki” dla dzieci z „zerówki” z ZS nr 1 w Opolu Lubelskim. Na których maluchy zapoznali się ze sposobem zapisu do biblioteki, wysłuchały historii „Kolory - niezwykłe przygody” oraz uczestniczyli w interaktywnych grach dotyczących bajki.

Kolejny dzień to akcja "Biblioteka Plenerowa", która polega na wyjściu bibliotekarzy wraz z księgozbiorem poza budynek biblioteki. "Biblioteka Plenerowa" miała swoją "siedzibę" w dwóch miejscach: w Zespole Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim oraz przy Starym Runku. Celem akcji było promowanie placówki i pozyskiwanie nowych czytelników i użytkowników.

We wtorek zawitała do nas młodzież z ZS nr 1, która uczestniczyła w warsztaty ceramicznych „Sowa, mądra głowa". Na zajęciach uczniowie tworzyli sowy oraz własne rzeźby z gliny.

Następną propozycja dla naszych czytelników było spotkanie autorskie z Dominiką Gawlak autorką poezji. Jest absolwentką Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego w Opolu Lubelskim. Swoją przygodę z pisaniem zaczęła mając lat 17, swój pierwszy wiersz pt. „Niekochana” napisała po śmierci Taty. Do dziś napisała ponad 300 wierszy.

W piątek 15 maja ramach podsumowania "Tygodnia Bibliotek" w naszej bibliotece odbył się Klasbit, czyli bitwa klas z gimnazjów naszego regionu. Uczniowie rywalizowali w kilku konkurencjach – test wiedzy o Opolu Lubelskim, scence kabaretowej promujące nasz region oraz prezentacji multimedialnej propagującej walory turystyczne naszej miejscowości.
W ramach podsumowania odbyło się również wręczenie nagród dotyczących wcześniejszych konkursów organizowanych przez bibliotekę. Wszystkim uczniom i szkołom serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za wspólną zabawę.

W ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowano również kilka wystaw – „Polskie państwo podziemne 1939-1941”, „Nowoczesna mama” i „Dzień matki jest raz w roku, szczęśliwy i pełen uroku". Można było także wziąć udział w pierwszym spotkanie Klubu Ambitnej Książki albo zapisać się do Klubu Globtrotera lub Opolskiego Klubu Kolekcjonera.


kolba

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z fizykoterapeutą Zbigniewem Kołbą autorem książki „Krioterapia. To warto wiedzieć.”
9 czerwca 2015 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny!

PROBLEMATYKA SPOTKANIA:
Leczenie niską temperaturą - (kiedy niska temperatura leczy, a kiedy będzie szkodzić) autor zwraca uwagę na szczegóły tak ważne podczas, jak i po zabiegu
Leczenie bezsenności (konkretne informacje z zakresu medycyny chińskiej,które są kapitalnym sposobem relaksu dla zmęczonej psychiki).
Jak wyleczyć zimne stopy, dłonie ( autor zwraca uwagę jak niebezpieczne są zimne stopy na powstawanie chorób nerek).
Jak wyleczyć wrzody żołądka, dwunastnicy?
Dlaczego brak kolagenu w stawach uniemożliwia ich wyleczenie i jaki produkt spożywczy zawiera przyswajalny kolagen
Co „zabija” wapń w naszym organizmie? (dlaczego powstaje osteoporoza?)



Bezpieczne finanse seniora

Bezpieczne finanse seniora – to projekt Stowarzyszenia Świat Wiedzy i Techniki „SWiT” realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Warsztaty na temat finansów odbyły się także w naszej bibliotece w dniu 27 marca 2015 r. o godzinie 14:00

Seniorzy, którzy uczestniczyli w szkoleniu, są zadowoleni. Bo przecież na co dzień czyhają na nas finansowe pułapki, np. przy podpisywaniu umów, braniu kredytów – na to szczególną uwagę zwracali prowadzący. Jaka jest różnica między bankiem a firmą pożyczkową, jakie zagrożenia czyhają na korzystających z ich oferty, co to jest odwrócona hipoteka oraz jej zalety i wady.

A zarządzanie domowym budżetem z wykorzystaniem tabeli przygotowanych przez prowadzących zainteresowało wszystkich.


Dnia 25 marca 2015 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy środowisk oświatowych. Celem spotkania było szkolenie oraz wymiana doświadczeń. 

W programie spotkania znalazły się:

  • warsztaty szkoleniowe Internetowe zasoby biblioteczne - prowadzone przez nauczyciela bibliotekarza Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im KEN w Lublinie, mgr M. Sztorca,
  • prezentacja projektu Tablety w Twojej bibliotece oraz ćwiczenia z obsługi iPadów - prowadząca mgr M. Pidek, bibliotekarz MGBP,
  • przegląd prasy branżowej (bibliotekarskiej): omówienie wybranych aspektów prawa autorskiego, barier w dostępie do bibliotek oraz sytuacji na rynku wydawniczym w roku 2014 - prowadząca mgr G. Strawa, bibliotekarz MGBP.

Było to pierwsze z cyklicznych spotkań dla nauczycieli bibliotekarzy organizowane przez MGBP w Opolu Lubelskim koordynowane przez Oddział Pedagogiczny tej placówki.


Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem (26 marca 2015r.)

26 marca 2015 r. nasza biblioteka miała niecodziennego gościa, autora, tłumacza, anglistę, świetnego opowiadacza, pedagoga – Pawła Beręsewicza.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I oraz przedszkolaki Szkoły Podstawowej w Wandalinie, przedstawiciele dyskusyjnych klubów książki z ZS nr 1, ZS nr 2 w Opolu Lubelskim wraz z opiekunami. Autor zapraszał uczestników do rozmowy, dzieci mogły wybierać wśród książek detektywistycznych, miłosnych, o modzie, pieniądzach i podróżniczych. Decydowały o jakiej literaturze chcą rozmawiać pijąc herbatę lub kawę z autorem Ciumków.
Myślę, że każdy bawił się wyśmienicie. Gość, który stał się bardzo szybko gospodarzem spotkania zdobył sympatię całej sali. Z zapartym tchem słuchano o przygodach w Prowansji rodziny Ciumków, że też podobne historie przydarzają się rodzinie Beręsewiczów!:)
Była rozmowa o miłości, tej pierwszej najważniejszej. Na zakończenie spotkania pisarz chętnie odpowiadał na liczne pytania uczniów, rozdał wiele autografów i dedykacji do swoich książek.
Gdyby takie imprezy mogły odbywać się częściej…


Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej pracy biblioteki, która powoli na ocenę świadczonych usług oraz potrzeb czytelniczych. Ankietę potrzeb czytelniczych zamieszczamy poniżej:

ankieta do pobrania

Dodatkowe uwagi do strategii MGBP w Opolu Lubelskim prosimy zamieścić w formularzu. Formularz zamieszczamy poniżej:

formularz do pobrania


UWAGA KONKURS! „BIBLIOTECZNY,SZARLOTKOWY ZAWRÓT GŁOWY”

Organizator konkursu: Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim
Termin: 25.04.2015r. do godz. 11.00
Miejsce dostarczenia:
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lub. ul. Długa 17 (wejście od Sądu), ciasto należy dostarczyć do godz. 900, parter biblioteki
kontakt: Elżbieta Złotucha kierownik biblioteki tel. 81 827 21 85
codziennie w godz.8.00 -16.00

Do pobrania: regulamin i metryczka do pracy konkursowej

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!! 


konkurs

W związku ze zbliżającym się Tygodniem Otwarty Bibliotek Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursach:
- konkurs literacki „Ja i moja biblioteka” – hasło reklamowe lub fraszka
- konkurs na exlibris biblioteki
- konkurs na prezentację multimedialną
- konkurs „Biblioteczny szarlotkowy zawrót głowy”

Pracę należy składać w M – GBP w Opolu Lubelskim w terminach wyznaczonych w regulaminach
Regulaminy konkursów oraz formularz zgłoszenia zamieszczamy poniżej:

plik1

plik2

plik4

plik5

plik6


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim znalazła się wśród grona laureatów ogólnopolskiego projektu „Tablety w Twojej bibliotece". Konkurs realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, w którym nasza Biblioteka bierze udział.

Biblioteka otrzyma w najbliższym czasie trzy nowoczesne tablety, które każdy użytkownik będzie mógł nieodpłatnie wykorzystać na jej terenie. Pracownikiem merytorycznym odpowiedzialnym za koordynowanie działań związanych z udostępnianiem tabletów w bibliotece (funkcja Tablet Master) jest Wioleta Bucior. Bibliotekarka będzie uczestniczyć warsztatach promujących wykorzystanie tabletów w pracy i rozwoju informacyjnym oraz edukacyjnym użytkowników bibliotek, jak również wprowadzi regulamin korzystania z tabletów, będzie prowadzić szkolenia i zajęcia dla użytkowników biblioteki z ich obsługi itp. Zapraszamy już wkrótce.

tab


Informacja!!!

Z żalem informujemy Naszych Czytelników, iż w okresie od 7 lipca do 31 sierpnia 2014 r. biblioteki mające swoją siedzibę w budynku przy ul. Stary Rynek w Opolu Lubelskim będą zamknięte dla wypożyczających i czytelników z powodu prowadzonego w tym okresie generalnego remontu budynku. Rozbiórka stalowego wiatrołapu, przebudowa schodów zewnętrznych oraz budowa pochylni dla osób niepełnosprawnych spowoduje zamknięcie wejścia głównego do budynku. Jednakże dzięki temu już na jesieni zaprosimy Państwa do odnowionych wnętrz biblioteki. Za wszelkie utrudnienia z góry przepraszamy.


W związku ze zmianami w strukturach bibliotek pedagogicznych na terenie województwa lubelskiego Biblioteka Pedagogiczna w Opolu Lubelskim od dnia 1 września 2014 r. funkcjonuje w ramach Opolskiego Centrum Kultury jako oddział Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej.
Książki wypożyczone w Bibliotece Pedagogicznej prosimy zwracać do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim ul. Ogrodowa 9 – tymczasowej siedziby biblioteki na czas remontu.


Program wspierania partnerstw biblioteki I i II rundy PRB
W kwietniu nasza biblioteka zakwalifikowała się do udziału w programie wsparcie partnerstw
biblioteki I i II rundy PRB. Program ten ma na celu:
- rozwijać i ożywić funkcjonującą współpracę partnerską,
- diagnozować i skutecznie odpowiadać na problemy społeczności lokalnej,
- zdobywać kompetencje konieczne do pełnienia funkcji lidera partnerstwa,
- sprawne rozwiązywać problemy w grupie partnerskiej.
W ramach programu zorganizowane zostały 2 dni szkolenia przeprowadzone przez Katarzynę
Braun dla bibliotekarzy oraz partnerów biblioteki, na którym została omówiona ideę i zasady
partnerstwa, różnicę między okazjonalną współpracą a partnerstwem.
Partnerstwo lokalne czyli sposób działania oparty na współpracy lokalnych instytucji, organizacji
oraz mieszkańców – jest wielką szansą na zwiększenie obywatelskiej aktywności i na rozwój
lokalny. Dlatego chcielibyśmy zaprosić potencjalnych partnerów oraz mieszkańców do stworzenia
formalnego partnerstwa.


Narodowe Czytanie 2014 (06.09.2014r.)

Prezydent Bronisław Komorowski, już po raz trzeci zaprosił Polaków do wspólnego czytania najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Akcja ma popularyzować czytelnictwo i dbałość o język ojczysty.
W tym roku, wszyscy chętni do czytania, mieli zmierzyć się z Trylogią Henryka Sienkiewicza. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim, podejmując wyzwanie, zaprosiła czytelników oraz wszystkich chętnych na plac przy Urzędzie Miejskim.
Burmistrz Opola Lubelskiego Dariusz Wróbel otworzył 06.09.2014 Narodowe Czytanie głośną lekturą pierwszych stron „Ogniem i mieczem”, potem fragment książki przeczytała Pani Skarbnik Dorota Bełżek oraz radny Ryszard Możdżeń. Czytaniu towarzyszyła muzyka z ekranizacji Trylogii. Uczniowie LO w Opolu Lubelskim ubrani w stroje z epoki zachęcali do udziału w akcji. Podczas imprezy można było obejrzeć dwie wystawy przygotowane przez MGBP w Opolu Lubelskim: Henryk Sienkiewicz życie i twórczość oraz wystawa prac fotograficznych nadesłanych na konkurs ph. “Z książką w roli głównej”.
Fragmenty z trylogii H. Sienkiewicza z pasją czytali: nauczyciele, uczniowie LO, ZS nr1 , ZS nr 2 w Opolu Lubelskim, Gimnazjum w Kluczkowicach, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Opola Lubelskiego, przyjezdni goście, wszyscy chętni.
Dobre humory dopisywały także podczas rozwiązywania krzyżówek, układania puzzli czy zgadywanek. Młodzież mogła wykazać się zdolnościami plastycznymi przy narysowaniu karykatury pisarza. Wszystkim uczestnikom którzy przynieśli ze sobą egzemplarze książek pisarza przybiliśmy pamiątkową pieczęć potwierdzającą udział w akcji. Pieczęć została wydana przez kancelarię prezydenta.
Narodowe Czytanie Sienkiewicza było też okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu „Z książką w roli głównej”.
Impreza organizowana przez MGBP w Opolu Lubelskim, zgromadziło małych i dużych - wszystkich, którzy chcą obcować z książką i twórcą. Na zakończenie Elżbieta Złotucha – kierownik biblioteki, podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w akcji oraz bibliotekarzom, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją włączyli się w jej organizację. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu. Zapraszamy na "Narodowe czytanie'' już za rok!



Kierunek Biblioteka

Zachęcamy do wypełnienia ankiety, która pomoże zebrać informacje przydatne w pracy nad nowymi oznakowaniami dla Naszej biblioteki. Poniżej podajemy link do ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/1CXqRb8lPuXn0E4h3EhEXoibWuL7OdMI9R7JvPsFMwsA/viewform


Biblioteka zaprasza do uczestnictwa w „Dyskusyjnym Klubie Książki” 

Co to jest „Dyskusyjny Klub Książki”?
- Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek.
- są dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach.
- uczestnicy nie muszą prowadzić dyskusji literackich ani znać się na lekturze, ważne, że się spotykają i przy filiżance kawy lub herbaty, miło spędzają czas rozmawiając o książkach.
- klubowicze spotykają się raz w miesiącu i rozmawiają o wybranej książce którą przeczytali wcześniej.
- uczestnictwo w klubie jest bezpłatne.

Chętni mogą zgłaszać się osobiście w bibliotece.
Zapraszamy!

dkk

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8–15.05.2014
„Czytanie łączy pokolenia”
Oddział dla dzieci
8 maja   
- „Wiecznie za...czytana Astrid Lindgren” - wystawa książek                                        
8 maja
- Stereotyp bibliotekarki  - wystawa komiksów
8-15 maja  
- Kartka z życzeniami - (duży arkusz papieru i kolorowe mazaki, na którym każdy będzie mógł napisać życzenia  dla bibliotekarek )
14 maja  godz. 11.00
- Impreza  na placu zabaw ul. 25lecia PRL
„ Popołudnie z Fizią Pończoszanką i kl.II a”

W programie:
- Głośne czytanie fragmentów książki A. Lindgren – „ Fizia Pończoszanka wchodzi na pokład” (czytają seniorzy)
Fizia Pończoszanka – postać naturalnej wielkości
Mała olimpiada - (tor przeszkód, trafić w ''sedno'')
zabawy plenerowe  (na rozkaz króla, pudełko z poleceniami )
rozrywki umysłowe ( zagadki, obudź  zmysły – wzrok , dotyk )

Zajęcia z grupą zorganizowaną kl.2a ZS nr 2
Czytelnia
1. Konkurs fotograficzny „ Z książką w roli głównej”
2. „Wspomnienie z dzieciństwa  dotyczące książki”
- Krótka wypowiedź znanej osobistości oraz czytelników biblioteki  na temat: książki naszego dzieciństwa czytane nam przez rodziców dziadków lub jaką teraz książkę czytamy naszym dzieciom, wnukom.
3. Impreza biblioteczna „Czytanie łączy pokolenia”  - 15. 05. 2014 godz. 17 00
- rozdanie dyplomów, nagród
- koncert  - Duet akustyczny „Miód”
4. Happening  „ Opole Lubelskie czyta -  Podaj dalej! ”
- głośne czytanie na polanie – czytają : młodzież, nauczyciele, seniorzy (czas trwania około 30 min.)
- pisanie cytatów i sentencji na chodnikach
- żywa reklama – młodzież  będzie chodzić po ulicach w przebraniu reklamując tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek
- zagadkowy trening głowy
- wysłanie balonów z hasłem: „Opole Lubelskie czyta - Podaj dalej!” ;  „Czytanie łączy pokolenia”
- śpiew przy gitarze

FB Elżbieta  
„CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA”
Zajęcia  odbywać się będą na placu zabaw przed biblioteką dnia:
09.05 ( piątek )
12.05 (poniedziałek ) w godz. 14.00-16.00  
Tematem spotkania będą: PODANIA I  LEGENDY OPOLSKIE
- „Czytaj dalej - Jak opolska opowieść połączyła pokolenia” - czytanie i opowiadanie  wnukom przez babcię Janinkę, dziadka Zdzicha i babcie Teresę legend o Opolu Lubelskim i okolicy
- Zabawy  ruchowe na świeżym  powietrzu  z czasów  „DZIADKOWYCH”
- Ilustrowanie  podań i  legend  na chodniku przed  biblioteką.
- "Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali ?"-  spróbujemy  pośpiewać piosenki i pobawić się  razem

tydzien
Konkurs fotograficzny - "Z książką w roli głównej"
fotoo
W związku ze zbliżającym się Tygodniem Bibliotek Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie fotograficznym „Z książką w roli głównej”. Pracę należy składać w Czytelni dla dorosłych w terminie do 24 maja 2014 r. Zachęcamy do współpracy, aby „Czytanie połączyło pokolenia”
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia zamieszczamy poniżej:

Serdecznie zapraszamy na III edycję kursu „O finansach… w bibliotece”

Kurs skierowany jest przede wszystkim do osób powyżej 50 roku, jednak nie wykluczamy nikogo i zapraszamy wszystkich chętnych. Na kursie mogą Państwo dowiedzieć się: jak prowadzić internetowe konto bankowe, jak robić przelewy przez Internet, jak założyć lokatę, jak zrobić zakupy przez Internet, jak ubezpieczyć dom, jak bezpiecznie oszczędzać i wiele innych…
Zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel. 81 827 21 85 lub osobiście w Czytelni (parter)
Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim.
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

logobibl

„Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013”
Kraszewski jest to program dotacyjny Instytutu Książki, którego celem jest podniesienie standardu bibliotek publicznych, poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy, umożliwiający użytkownikom korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich on-line. Program skierowany jest do wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.
Opolskie Centrum Kultury – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim uczestniczy w Programie „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013". Placówka znalazła się wśród bibliotek, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie i otrzymała kwotę dofinansowania - 12.000,00 zł na projekt pod nazwą „Automatyzacja pracy w bibliotece Opolskiego Centrum Kultury”. Całość kwoty została przeznaczona na zakup 4 zestawów komputerowych, 4 czytników kodów kreskowych, routera oraz przełącznika. Zakupiony sprzęt informatyczny spowoduje przyśpieszenie prac katalogowych, zautomatyzuje czynności biblioteczne oraz zapewnieni użytkownikom w przyszłości dostęp on - line do całości zbiorów biblioteki.

kraszewski

20.11 i 21.11 edukację biblioteczną zaczęła grupa 4 i 5 latków z Przedszkola Miejskiego. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się jak można zostać czytelnikiem oraz poznały świat bajek i książek.

 
Przyjdź do biblioteki i naucz się angielskiego! BEZPŁATNIE! (23.09.2013r.)
angielski
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim zaprasza na bezpłatny e-learningowy (komputerowy) kurs języka angielskiego dla dorosłych angielski123.pl. Kurs jest przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się angielskiego lub znają jego podstawy.
Kurs składa się z czterech poziomów, podzielonych na 22 lekcje. Zawiera ponad tysiąc interaktywnych ćwiczeń, takich jak dialogi, gry czy fotolekcje. System weryfikuje poprawność ich wykonania i pozwala na bieżąco monitorować postępy w nauce. Przejście całości zajmuje rok – zakładając, że uczestnik będzie uczył się w bibliotece dwa razy w tygodniu. Taki rytm jest najbardziej efektywny i przynosi najlepsze rezultaty. Każdy, kto ukończy kurs, będzie potrafił porozumiewać się w języku angielskim w sposób komunikatywny, a w przypadku poprawnego wykonania ponad 80% treści kursu, otrzyma certyfikat osiągnięcia danego poziomu biegłości według Rady Europy.
Kurs polecamy szczególnie tym osobom, które chciałyby nauczyć się komunikowania w języku angielskim, gdyż ich rodzina mieszka za granicą. Zachęcamy do udziału także każdego, kto planuje wyjazd na wakacje lub chce zmienić pracę i podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Nauka angielskiego będzie też atrakcyjna dla wszystkich, którzy po prostu chcą zrobić coś dla siebie i lepiej rozumieć przesyconą językiem angielskim rzeczywistość.
Wszyscy uczestnicy mogą liczyć na pomoc biblioteki w obsłudze komputera a także wsparcie w korzystaniu z samego kursu. Zainteresowanych zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 30 września 2013 r. o godz. 16.00 w bibliotece (parter) w Opolu Lubelskim.
Biblioteka otrzymała dostęp do kursu bezpłatnie, dzięki udziałowi w projekcie „Angielski 123 w bibliotece”. Projekt ten jest prowadzony przez firmę Funmedia, we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Funmedia udostępnia bezpłatnie bibliotekom także kurs języka angielskiego dla dzieci funenglish.pl.

Wirtualne relacje z kursu "O finansach... w bibliotece":




Wystawa "Czas i miejsce dla sztuki" (do końca września 2013r.)
Zachęcamy  mieszkańców do obejrzenia wystawy zorganizowanej w miejskiej bibliotece. Nosi ona tytuł „Czas i miejsce dla Sztuki”. Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście prac malarstwa, rysunku i grafiki autorstwa  Pani  Ewy Boldizsar oraz Pani Teresy Piłat. Obie twórczynie mieszkają w Opolu Lubelskim i są słuchaczkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawa czynna będzie do końca września. Można ją oglądać codziennie w wypożyczalni dla dorosłych (I piętro) od godz. 8.00 do 19.00.
Serdecznie zapraszamy!


MOCIUM  PANIE, MOCIUM PANIE dnia 7 września o godzinie 9.30 odbyło się w Opolu Lubelskim wielkie Narodowe Czytanie hrabiego Aleksandra Fredry.
Opole Lubelskie miało wielkie szczęście ponieważ akcję Narodowe  Czytanie   odwiedził  sam  młody Aleksander hrabia Fredro . Autor nie chciał prezentować swoich utworów , chętnych było jednak wielu . Twórczość Fredry zaprezentowali uczniowie  kl. III a z ZS nr 2 w Opolu Lubelskim , seniorzy – pani Anna Lisińska  -były dyrektor Studium Bibliotekarskiego w Opolu Ślaskim , Pani Jadwiga Korziuk Zalewska  z Towarzystwa Przyjaciół Miasta  Opola Lubelskiego , kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku pan Marek Plis , pan Piotr Kozak nauczyciel Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Niezdowie .
Grupa uczniów ze szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Niezdowie wraz z wychowawcami panią Anną Olszowy i panem Piotrem Kozakiem wykonali instalacje z książek z inicjałem komediopisarza ( F )oraz  byli autorami  pięknych  prace plastycznych przedstawiających  bohaterów utworów  Fredry . Uczniowie kl. III a  z ZS nr 2 wraz z rodzicami zmierzyli się z puzzlami z których ułożyli portret hrabiego Aleksandra – wyszło świetnie . Inne konkursy też  nie sprawiały przybyłym gościom większych trudności .Okazało się , że lekcja odrobiona !
Uzupełnieniem akcji była również przygotowana  specjalnie na ta okazję wystawa . Niespodzianka – w myśl cytatu  „Jeśli nie chcesz mojej zguby , krokodyla daj mi luby”przypełzał  z „Zemsty „ krokodyl , przybyła również zalotna Klara ze Ślubów panieńskich .
Na zakończenie specjał  „ Zupa z gwoździa „ według przepisu z utworu Cygan i baba . Na imprezie rozdawano specjalnie przygotowany przepis.

ZUPA Z GWOŹDZIA                      
-Baba w garnek wody wlewa                       
 i do ognia kładzie drzewa.                          
-Cygan wkłada gwoźdź powoli                      
i garsteczkę prosi soli .                              
Cygan rzecze – łyżka masła by się zdała         
-Baba łyżkę masła w garnek wkłada;             
Potem Cygan jej powiada ;                          
Krup garsteczki wy nie macie ?                    
-Baba krup garsteczki w garnek wkłada.          
Cygan wtenczas czas swój zgadł,                  
Gwoźdź wydobył,kaszę zjadł                       
Potem baba przysięgała,                             
Że na swe oczy widziała ,                           
Jak z gwoździa zrobił wieczerzę.                  
Jeśli gwoździa zatem macie,                        
zróbcie zupę w swojej chacie!                       
Przepis macie już gotowy,                           
nie musicie robić z głowy !                                
Jak będzie do czego ,   
życzymy smacznego!                  
Jak przystało na prezentowego autora imprezie towarzyszył świetny humor , dobra zabawa, .wspaniała pogoda oraz Mazur Wojciecha Kilara ( z Zemsty ) .Biblioteka składa serdeczne podziękowania  wszystkim uczestnikom oraz przybyłym gościom .
Czekamy na kolejną edycję.
E . Złotucha


Akcja "Narodowe Czytanie" (07.09.2013r.)
Do czytania zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów oraz wszystkich zainteresowanych. Czytane będą wybrane fragmenty utworów Fredry. Dodatkową formą zabawy będzie zilustrowanie wiersza lub portret komediopisarza.
plakatczayt
Miejsce spotkania:
Opolskie Centrum Kultury (plac przy Kinie) godz. 9.30

Bezpłatny angielski w bibliotece (01.03.2013r.)
plakbiblZapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish.pl. Kurs składa się z kilkuset gier, piosenek karaoke, filmów, fotolekcji i ćwiczeń. Wystarczy, aby dziecko uczyło się w bibliotece dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki. Kurs to nie tylko nauka, ale też dobra zabawa. Kurs składa się z sześciu bloków podzielonych na 11 podrozdziałów. W skład każdego podrozdziału wchodzi gra edukacyjna, krótki film, piosenka karaoke i "foto-lekcja" oraz ponad 20 ćwiczeń.
Informacje: Wioleta Bucior, w.bucior@gmail.com, 81 827 21 85

Zakręcone ferie w bibliotece (15.02.2013r.)
Tegoroczne ferie zimowe 2013 rozpoczęliśmy od zajęć plastycznych. Polegały one na wykorzystaniu kolorowego papieru do stworzenia magicznych liter. Znalazł się też czas na rozgrywki piłkarskie. Były też warsztaty ceramiczne. Spotkanie miało charakter zabawy z gliną, poznając jej właściwości i formowanie. Powstały piękne kubki, dzbanki i zawieszki. Kolejny dzień to wizyta w salonie kosmetycznym Bellissima. Dowiedziałyśmy się jak prawidłowo dbać o cerę, paznokcie i włosy. Powstała też piękna fryzura u Karoliny i super paznokcie u Agaty.


Kolędowanie w bibliotece (15.01.2013r.)
Szczęście i pomyślność na Nowy Rok przynoszą kolędnicy i biada tym domostwom, instytucjom które ominą. Do naszej biblioteki kolędnicy zawitali 15.01 (wtorek). Było piękne przedstawienie, przyśpiewki, muzyka, życzenia no i oczywiście przepiękne przebrania i rekwizyty. Wykupiliśmy się słodkim datkiem, ale za to o pomyślność roku 2013 możemy być spokojni! Kolędnicy - kl. 0 ZS nr 1 w Opolu Lub. z wychowawczynią Panią Grażyną Goździuk . Widownia - Oddział przedszkolny ZS nr 2 w Opolu Lub. z wychowawczynią Panią Małgorzatą Gorzym, rodzice, dziadkowie naszych małych artystów, pracownicy naszej biblioteki, Biblioteki Powiatowej oraz Filii Biblioteki Pedagogicznej.


Pierwsze spotkanie z biblioteką – lekcja biblioteczna (12.12.2012r.)
12 grudnia 2012 w bibliotece znowu było gwarno i wesoło. Odwiedziły nas dzieci ze ZS Nr 2 kl. 2. Informacje o bibliotece i książkach połączone z dużą dawką zabawy to dobry pomysł na pierwszy kontakt najmłodszych z biblioteką. Dzieci obiecały, że wrócą do biblioteki z rodzicami. Czekamy i serdecznie zapraszamy.


„W stumilowym lesie” – spotkanie czytelnicze (11.12.2012r.)
Dnia 11 grudnia 24 dzieci z kl. II B ZS nr 2 wesoło bawiło się na spotkaniu czytelniczym. Dzieci uczestniczyły w mini konkursach literackich, zabawach zręcznościowych, głośnym czytaniu bajek o Kubusiu Puchatku. Wiele radości wzbudziły poszukiwania zagubionego ogona Kłapouchego. Na zakończenie zajęć dzieci zwiedziły bibliotekę, gdyż większość z nich była u nas po raz pierwszy.


Lekcja biblioteczna – „Biblioteka da się lubić” (05.12.2012r.)
5 grudnia w wypożyczalni dla dzieci pojawiła się grupka dzieci z kl. I a i I b ZS nr 2 pod opieką p. A. Piątek i p. B. Złotuchy. Mali goście poznali oddział dla dzieci, dowiedzieli się w jaki sposób można korzystać ze zbiorów biblioteki. Obejrzeli wystawę książek „Muzeum Książki Dziecięcej”. Przyszli czytelnicy odwiedzili także czytelnię, wypożyczalnię dla dorosłych, bibliotekę powiatową i pedagogiczną. Obiecały, że będą odwiedzać bibliotekę bardzo często.


„Zimowe zabawy Kubusia Puchatka” – spotkanie czytelnicze (21.11.2012r.)
W czwartek 21.11.2012 oddział dla dzieci opanowały uczniowie z kl. II a ZS nr 2 z p. M. Łukasiewicz. Ten dzień upłynął na wesołych zabawach z Kubusiem Puchatkiem. Były zagadki, zgadywanki słowne i zabawy ruchowe. Poza tym dzieci biegały po „lesie”. Konkurs polegał na tym, kto najszybciej dotrze do domu  Kubusia, popychając nosem „baryłkę miodu”. W skupieniu wysłuchały również opowiadania „Zaginiony miód”. Chętni mogli założyć kartę czytelnika i wypożyczyć książkę.


„Poza czasem, poza snem” – wieczór autorski Pani Doroty Chołody (29.11.2012r.)
Wieczór autorski zgromadził ponad 50 miłośników poezji w opolskiej bibliotece. Spotkanie o charakterze kameralnej rozmowy prowadziła Pani Kazimiera Gorczyca, polonistka z Poniatowej. Wiersze czytała Pani Dorota Chołody oraz przyjaciele, którzy wspierają ją w tym co robi od samego początku. Poezja Pani Doroty spotkała się z ciepłym przyjęciem. Po spotkaniu nie zabrakło gratulacji i kwiatów. Wieczór autorski był ciekawy i inspirujący, z pewnością zachęcił obecnych do częstszego sięgnięcia po poezję.


„Moimi oczami” – wernisaż (27.09.2012r.)
27 września w bibliotece odbył się wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Szmidt – „Moimi oczami”. Młoda artystka o pseudonimie Mimoza rozpoczęła działalność artystyczną w Liceum plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, gdzie obcowała ze sztuką i praktykowała różne jej techniki. Obecnie Agnieszka jest studentką pierwszego roku na uczelni UMSC Lublin, kierunek Grafika. Na wernisażu można było podziwiać prace artystki wykonane różnymi technikami.


Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską (20.09.2012r.)
Dni 20 września zorganizowano spotkanie z panią Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci. Pisarka spotkała się z maluchami ze Żłobka i Przedszkola Miejskiego w Opolu Lubelskim. Książki Renaty Piątkowskiej dostarczają małym czytelnikom nie tylko przyjemności i rozrywki, ale pełnią zarazem funkcję edukacyjną – mówią o codziennych sytuacjach i uczą dzieci rozumieć otaczający świat. W trakcie spotkania autorka ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej, prezentowała fragmenty swoich książek, bliżej przedstawiła bohaterów i mówiła o okolicznościach powstania utworów. Ciekawym punktem spotkania była zabawa, która pokazała dzieciom jak wygląda droga książki od pisarza do czytelnika. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że spotkanie „na żywo” z pisarką było niecodziennym przeżyciem i zachęciło dzieci do sięgnięcia po książki Renaty Piątkowskiej.

W związku ze zbliżającym się Tygodniem Bibliotek Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Opolu Lubelskim zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie fotograficznym „Z książką w roli głównej”. Pracę należy składać w Czytelni dla dorosłych w terminie do 24 maja 2014 r. Zachęcamy do współpracy, aby „Czytanie połączyło pokolenia”

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia zamieszczamy poniżej.

Życie Mariny Cwietajewej w sowieckiej Rosji