Zespół wokalny z OCK na warsztatach z G.Łobaszewską

To była już XX edycja Debiutów 19' - Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki. Organizatorem od 2000r. jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie. Minister Edukacji i Nauki podkreślając walory artystyczne i edukacyjne, przejął patronat od 5 edycji konkursu. Od pierwszej edycji Konkurs patronuje i funduje nagrody: Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Lubelski, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty i Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Realizacja przedsięwzięcia stwarza możliwość spotkania młodych wokalistów z regionu z kolegami z kraju, sprzyjając ich rozwojowi, nie tylko muzycznemu. "Debiuty wokalne" w Lublinie stały się ważną imprezą muzyczną w kraju, podkreśla to corocznie miesięcznik "Ruch Muzyczny". Konkurs promują ważne portale Internetowe. Uczestnikami konkursu są soliści i zespoły wokalne w wieku 15-21 lat. Konkurs jest dwuetapowy. Nagrodą dla zwycięzców I etapu są warsztaty muzyczne prowadzone przez wybitną wokalistkę Grażynę Łobaszewską. II etap to Koncert-Konkurs kończący się przyznaniem nagród przez jury, któremu przewodniczy p. Grażyna Łobaszewska. Konkurs jest podsumowaniem pewnego etapu pracy, daje młodym wokalistom odpowiedź na pytanie, czy idą w dobrym kierunku i na ile już zbliżyli się do celu.

W tym roku Jury wysłuchało 82 nadesłanych nagrań demo i spośród nich zakwalifikowało 19 uczestników do drugiego etapu. Pośród nich znalazł się jedyny zespół wokalny - dziewczyny z młodzieżowego zespołu wokalnego z opolskiego OCK-u.

Warsztaty

20 marca nasze dziewczyny czekały warsztaty wokalne z panią Łobaszewską. Zakwalifikowani uczestnicy byli przesłuchiwani indywidualnie, wokalistka dawała dużo dobrych rad dotyczących wyboru kompozycji, impostacji i ambitusu głosu, odpowiedniej akcentacji, czy interpretacji... ale i nie szczędząc często bezpośredniej, bardzo bolesnej krytyki wymierzonej najczęściej w ...instruktorów. Dochodziło do sytuacji, że artystka odrzuciła trzy propozycje repertuarowe, a uczestnik schodził ze sceny ze łzami w oczach z pytaniem co zaśpiew jutro..? Okazało się, że te uwagi sa bardzo zasadne...

Nasze dziewczyny po całodniowym przysłuchiwaniu się batalii przygotowującej na jutrzejszy konkurs-koncert wystąpiły jako ostatnie. Kompozycje i rozpisane przeze mnie na 3 głosy utwory bardzo przypadły do gustu pani Łobaszewskiej, była zachwycona czystym brzmieniem dziewczyn w 3-głosie, zachowaniem scenicznym i trafnością repertuaru. Dziewczyny dostały brawo. Drugi utwór również został zaakceptowany, ale tym razem pozwoliłam sobie zasugerować, żeby dziewczyny zaśpiewały to pół tonu niżej. Było jeszcze lepiej.

Ponieważ byłyśmy ostatnie miałyśmy chwilę oddechu, żeby poznać lepiej prowadzącą, a także innych niekwestionowanych specjalistów: panią dyrektor M. Kliczkę i pana M. Pędzisza.

Konkurs

Dziewczyny wylosowały ostatni numer występu tak jak i na warsztatach :-) Podczas próby mikrofonów obie byłyśmy zgodne, że dziewczyny brzmią zbyt jasno, więc zrobiłam co w mojej mocy, żeby było dobrze :-) Dziewczyny wzięły sobie do serca naprawdę wszystkie moje wskazówki i wypadły świetnie. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że po wysłuchaniu wszystkich uczestników otrzymały największe brawa . Po roku pracy razem było to dla nich sporą nobilitacją występować na równi z finalistami The Voisa, studentami jazzu, czy etatowymi pracownicami teatru muzycznego.

Jury

Piotr Chilimoniuk, Magdalena Stopa, Agnieszka Weiner, Grażyna Łobaszewska- przewodnicząca.

Finał

Dla nas ogromnym wyróżnieniem było zakwalifikowanie się do tej rangi konkursu. Czołowe miejsca zajęli zasłużenie wszyscy wymieni powyżej uczestnicy, a nasze dziewczynki wywalczyły sobie udział w Koncercie Laureatów w niezwykłym miejscu jakim jest Teatr Stary w Lublinie, a także Nagrodę Specjalną G. Łobaszewskiej ufundowaną przez dyrektora ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie, jaką jest obraz METAMORFOZY- batik woskowy, linoryt, który jest dziełem dyplomowym jego autorki z 2017 roku.

Kulisy

Po koncercie były zdjęcia, wywiady, a co najważniejsze odbyłam dłuższą rozmowę z jury, dotyczącą wskazówek dla mnie jako instruktora, a także rozmawiałyśmy o przyszłym repertuarze. Otrzymałam gratulacje za ogrom pracy, a także zaproszenie za rok.

Powrót

Dziewczyny- bohaterki tej wyprawy: Iga Pęczkowska, Natalia Mendak, Karolina Czapla, Weronika Król od dłuższego czasu zastanawiały się nad nazwą zespołu. Od dawna wiadomo, że spontaniczne pomysły są najtrafniejsze i tak stało się teraz. Podczas powrotu, w busie, był na to czasu. Ciemno, nic nie można poczytać, zmęczenie, komóry rozładowane....Pomyślałam o inicjałach dziewczyn. Weronika to podchwyciła.... Składak inicjałów dziewczyn dał im nazwę zespołu. Okazało się, że na dodatek to końcówka mojego imienia. INA-WENA.

Dla dziewczyn była to fajna lekcja..

Teraz INA-WENA przygotowują się do koncertu finałowego w sali koncertowej Radia Lublin, jako laureatki innego konkursu- 7 Talent. Zaproszenie otrzymały również nasze malutkie gwiazdki z zespołu wokalnego Music Girls- choć występowały poza kategoriami ze względu na wiek. Zapraszamy na koncert 28.03.2019 od godz 10.00.