"Zamieć jazzowa" - Zaduszki jazzowe w dawnym spichlerzu

zamiec
W wielu miastach Polski w najbliższych dniach odbędą się koncerty pod nazwą Zaduszki Jazzowe. Tradycja ta jest kultywowana niezmiennie przez polskich muzyków jazzowych.
W Dzień Zaduszny 1954 roku doszło do spotkania polskich jazzmanów. Odbyło się ono na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto spotkanie nie miało charakteru koncertowego, jednak notuje się w historii jako pierwsze ogólnopolskie jam session, znane dzisiaj jako pierwsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe.
Opolskie Centrum Kultury od kilku lat organizuje Zaduszki Jazzowe. W tego rocznym spotkaniu wezmą udział muzycy – jazzmani z całej Polski: Tomasz Bielski, Marek Rudnicki,Andrzej Zielak, Tomasz Kirszling, Łukasz Hodor, Jarosław Małys oraz Bogdan Tchórzewski.
Serdecznie zapraszamy 30 października 2015r. godz.19:00 Sala widowiskowo – kinowa.
zamiec

Kiedy: 30 października 2015
Gdzie: sala widowiskowo-kinowa OCK
Bilety: 35zł sektor "A", 25zł sektor "B" (UKŁAD SALI)

1Tomasz Bielski- instrumentalista, aranżer, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, założyciel zespołu jazzowego „Tomasz Bielski Swing Band” z którym występował w renomowanych klubach jazzowych w Niemczech, Skandynawii i Holandii, brał również udział w wielu festiwalach jazzowych. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie.
Już na początku swojej kariery artystycznej jako solista, aranżer, kompozytor i muzyk studyjny współpracował z wieloma orkiestrami, big bandami i muzykami jazzowymi – A.Kurylewiczem, J.Bednarkiem, A.Trzaskowskim. I to właśnie, te doświadczenia pozwoliły mu na założenie zespołu jazzowego, z którym może realizować autorskie wizje muzyczne. Od początku kariery artysta cieszył się dużą popularnością i uznaniem zarówno słuchaczy, jak i krytyków za swój profesjonalizm, ogromną wrażliwość muzyczną, elastyczność i swobodę w posługiwaniu się różnymi stylami. Z łatwością i finezją gra na flecie i saksofonie. Wcielenia artystyczne Tomasza Bielskiego są bardzo różnorodne kocha jazz i klasykę. Wieloletnie doświadczenie, nieprzeciętny talent, wyobraźnia muzyczna, ogromne wyczucie stylistyczne sprawia, że jego aranżacje doskonale potrafią pogodzić możliwości zespołu ze swobodą wypowiedzi muzyków jazzowych.
Tomasz Bielski z zespołem jazzowym w czasie kilkunastoletniej działalności wielokrotnie występował w kraju i zagranicą m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Filharmoniach w Szczecinie, Kaliszu, Rzeszowie, Olsztynie, Bydgoszczy, w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Dortmundzie, Bergen, Gandawie, Trondheim oraz w wielu klubach Jazzowych.
2Marek Rudnicki - Jeden z czołowych polskich saksofonistów, wszechstronny muzyk klasyczny i jazzowy.  Wieloletni członek Orkiestry PRiTV Studio S-1 p/d Andrzeja Trzaskowskiego, oraz Orkiestry Big Warsaw Band p/d Stanisława Fiałkowskiego, współpracował z orkiestrą Alex Band p/d Aleksandra Maliszewskiego. nauczyciel klasy saksofonu renomowanych szkół. Koncertował w kraju i zagranicą i uczestniczył w wielu koncertach i nagraniach studyjnych, współpracował z wieloma znanymi artystam.
3
Andrzej Zielak - W swoim dorobku artystycznym ma występy na wielu festiwalach jazzowych, w Polsce oraz poza jej granicami m.in.: Jazz Jambore, Bielska Zadymka Jazzowa, Festival Jazz d'Avignon, Jazz Forum Festiwal, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Easy Jazz Festival w Żorach i innych. Były one okazją do gry w zespołach: Piotra Wojtasika, Eryka Kulma, Jarosława Śmietany, Krzysztofa Popka, Anny Serafińskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Karoliny Glazer. Prowadzi także klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.
4Tomasz Kirszling - Wykonuje muzykę symfoniczną, operową, kameralną, a także rozrywkową występując z wieloma orkiestrami i zespołami w kraju i za granicą, jak na przykład: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Teatru Wielkiego- Opery Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Warszawska Opera Kameralna, Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, ORQUESTA FILARMONICA DE SANTIAGO w Chile. Członek kwintetu dętego Acoustic Brass.
Koncertował w większości krajów europejskich, a także Chinach, Hong-Kongu, Japonii, Chile, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, USA i Kanadzie.
5Łukasz Hodor - Od 1989 r. gra w zespołach kameralnych i orkiestrach. Jako członek Krakowskiej Młodej Filharmonii brał udział w licznych koncertach w Polsce, Francji, Niemczech i USA (1989-92); współpracował z Polską Orkiestrą Radiową (1998-99), Teatrem Roma (2002-06), Małą Filharmonią (2005-06), Sinfonią Varsovią i Filharmonią Narodową w Warszawie, ponadto z Toruńską Orkiestrą Kameralną, Penderecki Festival Orchestra, Filharmonią w Szczecinie, Polską Orkiestrą Kameralną w Słupsku, Operą i Operetką oraz Orkiestrą PRiTV w Krakowie. W 2001 grał z Europen Orchestra podczas Festiwalu im. Menuhina w Gstad (Szwajcaria). Od 2006 jest muzykiem solistą w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego - Orkiestrze Symfonicznej.
6Jarosław Małys - Pianista,muzyk sesyjny.specjalnosc muzyka jazzowa.Najchetniej wykonywanie koncertów w klubach jazzowych i na festiwalach w towarzystwie czołówki polskich jazzmanów i nie tylko.  Debiutował w wieku 16 lat na festiwalu Złota Tarka zdobywając z zespołem Jazz Day pierwszą nagrodę w konkursie. Współtwórca zespołu Heavy Metal Sextet, który zdobył I nagrodę na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Wziął udział w Pomorskiej Jesieni Jazzowej - Klucz do Kariery.
Zdobył: I miejsce na festiwalu w Dunkierce we Francji, I miejsce na festiwalu w Hoeilaart w Belgii. Jest laureatem Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Festiwale: Jazz Jamboree, Umbria Jazz Festiwal we Włoszech, Pori Jazz Festiwal w Finlandii, Jazz Festival Bratysława i in. Członek wrocławskiego zespołu Sami Swoi oraz zespołu The Trio. Od 1998 do 2003r wykładowca fortepianu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F.Chopina w Warszawie. Wykładowca na warsztatach jazzowych w Puławach i musicalowych w Teatrze Roma w Warszawie. Dokonał wielu nagrań telewizyjnych i radiowych oraz uczestniczył w nagraniach płytowych. Obecnie współpracuje z gwiazdą jazzu - saksofonistą Scottem Hamilltonem.
7
Bogdan Tchorzewski - Perkusja i instrumenty perkusyjne! Ex Bajm od kilkunastu lat współpraca z czołówka polskich jazzmanów i blusmenów. Współpraca z bluesmanami z Wielkiej Brytanii i USA. Od 20 lat turne po Finlandii Niemcy, Szwajcaria i USA. Instruktor gry na perkusji.