Święta Majowe w Opolu Lubelskim

Drugi dzień maja to dla Polaków Dzień Flagi, warto więc wywiesić ją u siebie w domu. Można to zrobić w oknach lub na balkonach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Poradnik można pobrać tu: https://www.gov.pl/attachment/4be58ce4-f085-4a1b-9d90-d3008ed6783e.

Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji. Oprócz wywieszenia flagi, dobrym pomysłem będzie miedzy innymi seans filmów o historii naszego kraju z najmłodszymi, czy zorganizowanie quizów i gier przy rodzinnym stole.

3 maja będziemy obchodzili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To święto państwowe obchodzone w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji z 1791 roku a ustanowione po raz pierwszy w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, i następnie ponownie w 1990 roku.

Burmistrz Opola Lubelskiego zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w oficjalnych obchodach święta, które w tym roku odbędzie się w odmienionej formule.

O godz. 10:00 – uroczystości na Skwerze Miejskim – ul. Stary Rynek. Wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu, przemówienia, manifestacja patriotyczna ulicami miasta i złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej:

- ul. Kolejowa – przy pomniku Matki Boskiej Królowej Polski

- ul. Puławska – przy kamieniu KEDYWU AK i Dębach Katyńskich

- ul. Lubelska – przy Krzyżu Smoleńskim, tablicy BCH oraz pomniku Tadeusza Kościuszki.

Następnie o 12:00 tradycyjnie w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny.

O godz. 13:30 zapraszamy do udziału w Biegu Konstytucji 3 Maja. Dla wszystkich uczestników biegu o długości 2 km, przewidziane są pamiątkowe koszuli i medale. Dla najmłodszych przygotowano także krótką trasę wokół skweru miejskiego – dla wszystkich dzieci biorących udział w mini biegu także przewidziano medale.  

Od godz. 14.00 zapraszamy mieszkańców na część artystyczną w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Opolskiego Centrum Kultury, solistów, zespołu Wega Junior ze SP nr 1 w Opolu Lubelskim oraz Dziecięcego Zespółu Tańca Ludowego "Powiśloki" ze SP nr 2 w Opolu Lubelskim.