Święta majowe - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja

W tym roku święta majowe - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja będziemy obchodzić inaczej niż zawsze. Ze względu na pandemię nie będzie miejskich uroczystości. Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis zachęca jednak mieszkańców do dekorowania okien i balkonów flagami oraz obchodzenia świąt  w zaciszu domowym.

Drugi dzień maja to dla Polaków Dzień Flagi, warto więc wywiesić ją u siebie w domu. Można to zrobić w oknach lub na balkonach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Poradnik można pobrać tu: kliknij aby pobrać.
Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji. Oprócz wywieszenia flagi, dobrym pomysłem będzie miedzy innymi seans filmów o historii naszego kraju z najmłodszymi, czy zorganizowanie quizów i gier przy rodzinnym stole.

3 maja będziemy obchodzli 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Burmistrz Opola Lubelskiego oraz Starosta Opolski o godzinie 11:30 złożą tego dnia kwiaty pod pomnikami pamięci narodowej w Opolu Lubelskim:
- ul. Kolejowa – przy pomniku Matki Boskiej Królowej Polski
- ul. Puławska – przy kamieniu KEDYWU AK i Dębach Katyńskich
- ul. Lubelska – przy Krzyżu Smoleńskim, tablicy BCH oraz pomniku Tadeusza Kościuszki.
Złożenie kwiatów odbędzie się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i bez obecności mieszkańców.

Następnie o 12:00 tradycyjnie w Kościele pw. WNMP w Opolu Lubelskim odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny.
O godz. 15:00 zapraszamy do obejrzenia za pośrednictwem Internetu (strona www.ockopolelubelskie.pl i profil na Facebooku OCK) prezentacji multimedialnej o obrazie Jana Matejki „Konstytucja 3 maja”. Z kolei o godz. 17:00 na tych samych stronach odbędzie się prezentacja jednego z dokumentów dwudziestolecia międzywojennego, w formie filmu „ Polska Deklaracja o podziwie i przyjaźni dla USA” .  Projekt został przygotowany przez pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim.
W czasie majowych świąt zachęcamy także do skorzystania ze specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe z Polską flagą, którą przygotuje OCK.