Tydzień Kultury Miejskiej

Już w najbliższy poniedziałek startuje Tydzień Kultury Miejskiej w Opolu Lubelskim. Interdyscyplinarne wydarzenie które organizowane jest jako jeden z punktów obchodów 600-lecia Opola Lubelskiego.

W organizację Tygodnia Kultury Miejskiej zaangażowane są szkoły podstawowe i szkoły średnie  oraz Opolskie Centrum Kultury. Każdy dzień poświęcony jest innej tematyce. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach TKM są ogólnodostępne dla mieszkańców i bezpłatne.

W programie m.in. spotkanie z pochodzącą z Opola Lubelskiego aktorką Małgorzatą Ostrowską-Królikowską

Poniedziałek / 17.09.2018
Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Opolu Lubelskim 
Tematyka: Sport

Od godz. 9:00 odbywać się będą różnego rodzaju konkurencje sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej w różnym wieku. Klasbit, pokazy taekwondo, „Spartakiada z Koziołkiem Matołkiem, zdobywanie patentu wytrawnego rowerzysty - to tylko część działań zaplanowanych na ten dzień. Po południu, od godz. 16:30 zapraszamy na Międzyzakładowy Turniej Piłki Nożnej Mężczyzn.  

Wtorek / 18.09.2018
Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Opolu Lubelskim 
Tematyka: Taniec i muzyka

Od godziny. 10:30 zapraszamy na występ grupy akrobatyczno- baletowej DUBISIE, występ cheerleaderek Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lub., występ Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego POWIŚLOKI, występ formacji tanecznej ze Szkoły Tańca Em Studio w Opolu Lubelskim. Od godz. 11:15 odbywać się będą warsztaty formacji tanecznych. Podobny, ogólnodostępny program powtórzony zostanie o 16:30. Ponadto tego dnia oglądać będzie można dwie wystawy: strojów ludowych i wystawę poświęconą historii Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim

Środa  / 19.09.2018
Miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza 
Tematyka: Historia i tradycja 

W programie o godz. 10.00 - spektakl Teatru Pokolenie „Trudne i przewrotne życie Pchły Szachrajki”. Godz. 12.00 „Miasto w krajobrazie” - gra terenowa pod kierunkiem dr. Huberta Mącika. Godz. 13.00 „Mieszkańcy Opola Lubelskiego na kartach Polskiej Deklaracji o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych” - prezentacja Małgorzaty Pidek. Godz.13.15 - Prezentacja Stowarzyszenia Nasza Historia. Ponadto oglądać będzie można wystawy: „Mieszkańcy Opola Lubelskiego na kartach Polskiej Deklaracji o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych” oraz „Twórczość studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opolu Lubelskim”. O godz. 16:30 zapraszamy do kościóła pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim gdzie pod hasłem  „Perła baroku” – odbędzie się zwiedzanie kościoła pod kierunkiem dr. Huberta Mącika.

Czwartek / 20.09.2018

Miejsce: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego 
Tematyka: Turystyka i produkt regionalny 

Dla dzieci i młodzieży szkolnej przygotowano w przedpołudniowym bloku m.in. jesienne warsztaty kuchni pod hasłem „Przyjęcie u Pani Myszki”, stylizacje na wielkie wyjście czyli kolorowanki fryzjerskie, teatrzyk kamishibai, animacje, gry i zabawy. W bloku popołudniowym, po godz. 16:00 przeznaczonym dla młodzieży starszej i osób dorosłych m.in. warsztaty nakrywania stołu na przyjęcie, warsztaty lepienia pierogów, pokaz zdobienia tortów, warsztaty artystycznego składania serwetek, warsztaty barmańskie czy warsztaty savoir vivre. Ponadto - kiermasz potraw regionalnych.  Wystawa fotografii pt." Natura powiatu opolskiego" autorstwa Samotnego Wędrowca i wspólna biesiada urodzinowa.

Piątek / 21.09.2018
Miejsce: Opolskie Centrum Kultury  
Tematyka: Opolska Gala Sportu 

O godz. 17:00 zapraszamy do Opolskiego Centrum Kultury gdzie, jak co roku, burmistrz miasta wręczy specjalne nagrody wyróżniającym się sportowcom z gminy Opole Lubelskie.

Sobota / 22.09.2018
Miejsce: Opolskie Centrum Kultury  
Tematyka: Film

15.00 Retrospektywny przegląd najciekawszych filmów Festiwalu Kina Offowego Filmoffo z ostatnich kilku lat.
17.00 Projekcja filmu „Rozmowy kontrolowane” 
18.45 Spotkanie z aktorką Małgorzatą Ostrowską-Królikowską

Niedziela / 23.09.2018
Miejsce: Opolskie Centrum Kultury  
Tematyka: Muzyka

16.00 - koncert "Słowem i muzyką pisany"
Koncert muzyki poważnej i poezji śpiewanej w wykonaniu opolskich muzyków: Kamila Wrony, Krzysztofa Goliszka, Wiktorii Wrony, Mateusza Goliszka, Karoliny Czapli, Kingi Charchuły, Weroniki Król. Poezje Teresy Kucharczyk i Doroty Chołody recytuje Szymon Kęcik.