Popłynęli Chodelką!

W dniu 19.08.2018r Opolskie Centrum Kultury w Opolu Lubelskim zorganizowało spływ kajakowy rzeka Chodelką przez powiat opolski.Uczestniczyło 28 osób.

Rzeka Chodelka jest prawym dopływem Wisły na długości około 50 km (źródła w okolicy wsi Ryczydół). Płynie przez Kotlnę Chodelska i wpływa do Wisły za Podgórzem.
Spływ startował w miejscowości Chodlik a zakończy w miejscowości Podgórz. Była to propozycja dla prawdziwych twardzieli, bo na wodzie czekały na nas wiele uciążliwych przenosek, i innych przeszkód w postaci kamieni , krzewów i drzew.
Urocze widoki i piękny krajobraz wynagrodziły ten wysiłek. Od miejscowości Szczekarków rzeka płynie pomiędzy wałami to nad wodą rosną drzewa i zdarzają się przeszkody. Około 1,5 km za młynem jest most na szosie Wilków – Dobre i zaczyna się odcinek ujściowy . Z prawej strony zbliża się do rzeki naturalna skarpa , słynna Skarpa Dobrska wznosząca się do 90 m nad dolina. Na jej najwyższym punkcie było grodzisko i z tego miejsca rozciąga się wspaniała panorama Powiśla. W czasie upalnego i suchego lata wody w Chodelce jest dosłownie na centymetry (20-40cm), ale jest stosunkowo bezpiecznie dla uczestników spływu.

przygotował – Sławomir Ignatowski