Opolska Noc Folkowa - koncert Angeli Gaber - Kąpielisko Miejskie 02 lipca 2016.

noc

W zabawie na kąpielisku miejskim uczestnicy przeniosą się do początków państwa polskiego i będą oglądać w akcji Mieszka I wraz z jego dworem, akurat w momencie przyjmowana chrztu świętetego. W specjalnie uszytych na tą okazję strojach, wystąpi łącznie 16 aktorów teatru Carpe Diem. W dalszej części wskazówka czasu zatrzyma się w wieku 17 w miejscu, w którym będziemy mogli ujrzeć dzielnych rycerzy walczących i szermujących różnego rodzaju białą bronią. Specjalnym punktem będzie taniec z szablami w rytm muzyki. Jest to dość niebezpieczne zajęcie, niekiedy budzące trwogę o losy wykonawcy. Jak powiedział nam Kamil Zydlewski – Prezes Stowarzyszenia Historycznego 8 Pułku Piechoty Legionów, tylko dwie osoby w Polsce potrafią tak sprawnie wywijać dwiema szablami jednocześnie w rytm śpiewanych pieśni kresowych. Po godzinnym występie rycerze ustąpią miejsca przybyłej prosto z Bieszczad grupie muzycznej Angela Gaber Trio. Artyści swoją muzyką przeniosą nas w klimaty folkowe i różne miejsca skąd czerpią swoje muzyczne inspiracje. Nie zabraknie starych pieśni pogranicza polsko-ukraińskiego, a artyści w swoim brzmieniu lubią też wędrować jeszcze dalej Wschód.
Miejsce: Kąpielisko miejskie przy ulicy Rybackiej w Opolu
Czas: 2 lipca , godzina 18.00
Wstęp: bezpłatny

Program Imprezy
18.00 Inscenizacja tematycznie powiązana z chrztem Polski w wykonaniu Grupy teatralnej „Carpe diem”
19.00 Prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej z Kocka (na lub przed sceną z prowadzeniem do mikrofonu) w tym:
- pokaz szermierki
- zapoznanie uczestników z tematyką pokazów (prelekcja)
- taniec z szablą
20.00 Koncert zespołu Angeli Gaber i Trio
18.00 – 19.00 i 20.00-21.00 Program historyczny przygotowany przez grupę rekonstrukcji historycznej z Kocka (gry i zabawy rycerskie, mini turnieje, prezentacja zbroi etc.)

Zachęcamy do udziału w konkursie przygotowanym przez Lokalną Grupę Działania "Owocowy Szlak" pn. STRAWA ŚREDNIOWIECZNYCH WOJÓW
informacje na temat konkursu i regulamin dostępne pod linkiem: http://lgdowocowyszlak.pl/strona,konkurs-na-potrawe-z-kaszy-strawa-sredniowiecznych-wojow
lgd

O ZESPOLE:

Zespół jednoczy muzyków z regionu Bieszczad. Działa nieprzerwanie od 2011 r. Wydali swój debiutancki album „Opowieści z Ziemi” zarejestrowany w kościele w Mrzygłodzie pod koniec lata 2012. Tworzyli także muzykę do spektakli. Ich muzyka zwracała uwagę jury na wielu konkursach na interpretację muzyki tradycyjnej. Ich muzyczny świat improwizacji zaskakuje i tworzy niepowtarzalną jakość, która nie jest obojętna dla słuchacza. Są laureatami prestiżowych festiwali folkowych jak Festiwal Folkowy Polskiego Radia- Nowa Tradycja czy Międzynarodowy Festiwal Folkowy- Mikołajki Folkowe.
Aktualnie pracują nad nowym,autorskim materiałem przy współpracy z perkusjonalistą, Ernestem Drelichem, który wypełnia muzyczną przestrzeń ciepła i rytmiczną energią. Koncertują i poszukują nowych środków wyrazu.

angela

Skład:
Angela Gaber - śpiew kolorowy (śmiechy, piski, krzyki) , bęben obręczowy
Aleksander Czikmakow – gitary wszelakie, grzechotki na butach, śpiew
Ernest Drelich – conga, bongosy, djembe, didgeridoo

Płyta:
W marcu 2013 roku wydali swój debiutancki album „Opowieści z Ziemi”. Materiał został zarejestrowany w kościele w Mrzygłodzie pod koniec lata 2012. Pełny zaskoczeń , nagrany na tzw. „setkę” w którym jest pewna prawda współtworzenia i karpacki klimat.

Laureaci:
Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2013,
Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Folkowej „Mikołajki Folkowe 2012”, Festiwal Twórczości „Korowód 2012” Anny Treter,„Grechuta Festival 2011”.

"Nowatorskie, na granicy eksperymentu, ujęcie materiału na płycie, odnoszącego się głównie do tradycji słowiańskiej , pozytywnie zaskakuje. To muzyka wysublimowana i oszczędna aranżacyjnie. Nie brak jej zróżnicowanej i śmiałej ekspresji zwłaszcza w warstwie wokalnej.
(Maciej Harna założyciel Orkiestry Jednej Góry - Matragona)

"Naturalne, świeże, proste i komunikatywne, świetnie zagrane aranże trafiają wprost do serca. Nagranie zrealizowane "na setkę" w czasach komputerowych produkcji jest dla mnie jak oddech. Świeży powiew, muzyczna bryza. Polecam bardzo ."
(Grzech Piotrowski - założyciel World Orchestra)

"To nie jest typowy folk, ani etno dla prostego słuchacza. Tę muzykę trzeba poczuć, a przede wszystkim chcieć zrozumieć.Album "Opowieści z Ziemi” to ciekawe, nieco eksperymentalne granie oparte na wschodnim folklorze."
(Laboratorium Muzycznych Fuzji)

"Muzyka pogranicza Z jednej strony jako obszar na którym współżyją, ścierają się i przenikają różnorodne tradycje kulturowe i duchowe- Karpaty. Z drugiej, pogranicze muzycznych światów. Muzycy na bazie prostych, ludowych pieśni budują swoje oryginalne kompozycje swobodnie poruszając się między różnymi konwencjami."
(Senior Cartero - portal Tegoslucham.pl)