Opolska Noc Folkowa 2016 - relacja, zdjęcia

folk

Sobotnie spotkanie na kąpielisku miejskim rozpoczęła grupa Carpe diem z OCK godzinnym widowiskiem przygotowanym w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Na scenie zagościli m. in. : Mieszko I w asyście wojów, Dobrawa wraz z dworem, Biskup Jordan oraz inni Słowianie. Młodzież przypomniała wierzenia pogańskie oraz te ich elementy, które przetrwały do dziś. Inscenizacja opisuje kształtowanie się chrześcijaństwa w Polsce oraz udział Kościoła w losach narodu. Widowisko „Polska Mieszka I” przedstawia także wybrane przełomowe wydarzenia z życia naszego narodu.
Kostiumy, zaprojektowane i uszyte przez Pracownię Artystyczną „Traf” w Lublinie, wiernie oddają klimat tak odległych lat i charakter postaci. Występ wzbogaciła wyjątkowa scenografia przygotowana przez Zakład Karny w Opolu Lub. Polonezem i mazurem Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Powiśloki zaakcentował Polaków trwanie w tradycji.
Następnie komisja wręczyła nagrody wszystkim uczestnikom konkursu kulinarnego „Strawa średniowiecznych wojów” organizowanego przez LGD Owocowy Szlak. Przygotowane potrawy z kaszy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uśmiechnięte twarze jurorów i smakoszy dowodzą, że rywalizacja trzynastu Kół Gospodyń Wiejskich była zaciekła i pysznie emocjonująca.
Pierwsze miejsce zajęło Stowarzyszenie „Wrzeciono”, które przygotowało kaszę jaglaną z grochem. Drugie miejsce przyznano dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Kluczkowic za kaszę ze świeżyzną. Trzecie miejsce natomiast przypadło Stowarzyszeniu Kobiet „Rogowianki” za pęczok z grochem. Komisja wyróżniła również trzy organizacje: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Skoków za pęczak z boczkiem, Stowarzyszenie Kobiet w Wandalinie za kaszę gryczaną z sosem i Stowarzyszenie Kobiet „Łaziszczanki” za pęczak po staropolsku. Pozostałe grupy otrzymały nagrody za udział w konkursie.

Pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej z Kocka, w szczególności zaś turnieje rycerskie czy taniec z szablami wzbudziły wiele emocji. Żywiołowa prezentacja zrobiła wrażenie na wszystkich.
Gwiazdą Opolskiej Nocy Folkowej była Angela Gaber + Trio. Melodie z różnych stron ziemi przeniosły nas w inny wymiar czasu i przestrzeni. Na kąpielisku rozbrzmiewały więc oryginalne aranżacje i interpretacje polskich, ukraińskich, bałkańskich i cygańskich pieśni.
Ewa Kalus

Widowisko „Polska Mieszka I”:
Scenariusz i reżyseria: Ewa Kalus
Oprawa muzyczna: Paweł Januszek
Kostiumy: Barbara Ławnik, Pracownia Artystyczna Traf w Lublinie
Scenografia: Zakład Karny w Opolu Lub., Beata Wojewoda-Teresińska

Podziękowania za współpracę:
- Por. Łukaszowi Pruchniakowi, rzecznikowi prasowemu Zakładu Karnego w Opolu Lub.
- Płk. Zbigniewowi Drożyńskiemu, Dyrektorowi Zakładu Karnego w Opolu Lub.
- Plut. Markowi Anasiewiczowi
- Osadzonym: Krzysztofowi Mrozikowi za zaangażowanie i namalowanie scenografii oraz Arkadiuszowi Chałabisiowi, Dariuszowi Kosmowskiemu
- Dziecięcemu Zespołowi Tańca Ludowego Powiśloki
- Renacie Wojdyło
- Mirosławowi Wojdyło
- Mariuszowi Dobroszowi