Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

ipn

"Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz szósty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Instytut Pamięci Narodowej jest organizatorem i współorganizatorem wielu wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Są to wystawy, koncerty, spotkania, wykłady publiczne, pokazy filmów, marsze, i wiele innych działań.
IPN jest partnerem strategicznym biegu „Tropem wilczym”, wspierając tę inicjatywę już po raz trzeci. W pakietach startowych zawodników znajdzie się plakat filmowy oraz ulotki o bohaterach powojennego polskiego podziemia niepodległościowego. Bieg odbędzie się w ponad 100 miejscowościach nie tylko w Polsce, ale i na świecie." [www.ipn.gov.pl]

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca 2016, godz. 17.00
Zapraszamy!