Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

za

1 marca w całej Polsce będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Opolskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza w dniu 6 marca by uczcić pamięć o bohaterach. Tegoroczne obchody w Opolu Lubelskim będą poszerzone o ogólnopolską akcję „Namioty Wyklętych”. Jest to akcja stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej”, która co roku wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na początku marca w wielu miejscach w Polsce staną obozowiska, które mają nawiązywać do historii Żołnierzy Wyklętych. Głównymi elementami, które składają się na przebieg akcji w każdym mieście są wystawy i pokazy multimedialne, kiermasze książek historycznych, spotkania z kombatantami oraz prelekcje historyczne.

Na skwerku Opolskiego Centrum Kultury również staną namioty w dniu 6 marca od godz. 9.00. Będziemy mogli zwiedzać w nich różne wystawy dotyczące historii Żołnierzy Wyklętych.

Tego dnia również zapraszamy na wspomnienia Marka Franczaka syna ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. "Lalek". Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowo-kinowej OCK o godz.17.00

Zaraz po spotkaniu zostanie wyświetlony film dokumentalny „Zapora” to film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym - majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny.

Wstęp jest wolny na wszystkie proponowane przez nas wydarzenia tego dnia.

zw

zw