"Mocny Człowiek" (1929) - niemy film w Kinie Opolanka. Wstęp wolny

Zapraszamy 21 kwietnia 2022r. o godz. 19.00 na niecodzienny, a zarazem bezpłatny seans filmowy w Opolskim Centrum Kultury pt. "Mocny Człowiek" (1929) - niemy film w Kinie Opolanka.

Polski film psychologiczny z 1929 w reżyserii Henryka Szaro i wyprodukowany przez Marka Majera Libkowa. Jest on drugą adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego wydanej pod tym samym tytułem w 1912. Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego stanowi studium artysty (Grigorij Chmara), który przegrywa w walce z własnym sumieniem. Początkujący dziennikarz Henryk Bielecki marzy o pisarskiej karierze. Pozbawiony talentu, a jednocześnie owładnięty chorobliwą żądzą sławy i bogactwa, nie cofa się przed popełnieniem zbrodni, żeby osiągnąć zamierzony cel.

Jako tła muzyczne do filmu postanowiliśmy wykorzystać nagrania zaprzyjaźnionego z Opolskim Centrum Kultury lubelskiego zespołu Aleksandra Kutrzepa Quartet. Muzyka AKQ wpasowuje się idealnie w klimat tej znakomitej polskiej produkcji z XX-lecia międzywojennego. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się przekonać jak wiele wrażeń estetycznych może zawierać niemy film, do tego opatrzony znakomitą ilustracyjna muzyką. Montaż muzyczny (tła) do filmu wykona instruktor OCK Paweł Januszek.

reżyseria: Henryk Szaro
scenariusz: Jerzy Braun / Henryk Szaro
gatunek: Dramat / Psychologiczny / Niemy
produkcja: Polska
premiera: 2 października 1929 (świat)

Mocny człowiek powstał z inspiracji osiągnięciami filmowego niemieckiego ekspresjonizmu. Dzięki pracy operatorskiej Giovanniego Vitrottiego oraz wykorzystaniu szeregu filmowych środków wyrazu (podwójnej/potrójnej ekspozycji, ujęć z punktu widzenia, ekspresywnych zestawień montażowych) film Szaro cieszył się opinią zrealizowanego wyjątkowo sprawnie warsztatowo, zwłaszcza w kontekście polskiej kinematografii dwudziestolecia międzywojennego. Po II wojnie światowej, gdy wszystkie kopie Mocnego człowieka w Polsce zostały zniszczone, film długo uznawany był za zaginiony. Dopiero w 1997 został odnaleziony w Belgii, a następnie sprowadzony do Polski.

nieme kino