Jubileusz 20-lecia chóru Cantata

W ostatnią sobotę, 14 grudnia, opolska Cantata świętowała swój jubileusz.  Wspólna pasja, jaką jest muzyka chóralna już od 20 lat łączy chórzystów Cantaty. Podczas jubileuszu nie obyło się bez wzruszeń. Chór zaprezentował tradycyjną muzykę chóralną, jak również zaskakujące aranżacje współczesnych utworów. Oprócz Canataty wystąpił również chór Corda Cantando z Karczmisk.
Chór „Cantata” powstał w październiku 1993r przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Opolu Lubelskim. Założycielką i pierwszym dyrygentem chóru jest Pani Krystyna Solis. Aktualnie dyrygentem chóru jest Krystyna Piłat- od 8 lat związana z „Cantatą”, jako jej członek, oraz II dyrygent.  Chór prezentuje się podczas corocznych obchodów świąt państwowych i kościelnych: Święto Niepodległości, Rocznica Konstytucji 3-go Maja, Jarmark Opolski (Manufaktura Smaków), Inauguracja roku akademickiego filii AR w Opolu Lub., Boże Narodzenie, Wielki Piątek, spotkania opłatkowe. Jesteśmy zapraszani jako oprawa muzyczna uroczystości ślubnych na terenie całego województwa lubelskiego.
Jako osoby zakochane w śpiewie wielogłosowym organizujemy dla naszych chórzystów wyjazdy do Opery Narodowej, na przedstawienia polskiej i światowej opery. W repertuarze „Cantaty” znajdują się pieśni kościelne i świeckie, patriotyczne i ludowe, arie operowe oraz standardy muzyczne popularne na całym świecie.
Aktualnie chór składa się z 18 osób. „Cantata” to kobieta, nie dziwi więc, że w składzie jest 17 pań i jeden mężczyzna , tenor o głosie tak wysokim, że jest w stanie wykonywać partie sopranowe. Skład zespołu z podziałem na głosy:
Soprany I: Magdalena Goliszek, Anna Traczyk, Edyta Drozd, Anita Kozak, Małgorzata Starcewa, Bożena Dacka, Katarzyna Łakoma. Anna Barwińska.
Soprany II: Katarzyna Goliszek, Beata Niedziela, Mariola Gołofit, Paweł Gajec, Karolina Kowalska.
Alty I: Aneta Czarnota, Lucyna Iwaniak, Barbara Flont,
Alty II: Iwona Bidzińska, Anita Wrona, Katarzyna Zawadzka.