II PLENER MALARSKI „OPOLE LUBELSKIE – W POSZUKIWANIU DAWNYCH KLIMATÓW”

plener

II PLENER MALARSKI „OPOLE LUBELSKIE – W POSZUKIWANIU DAWNYCH KLIMATÓW” 4-15 lipca 2016r.

II Plener Malarski "Opole Lubelskie-w poszukiwaniu dawnych klimatów" odbędzie się 4 lipca w „Sadybie Rozalin”, urokliwej miejscowości położonej w bliskim sąsiedztwie Opola Lubelskiego. To właśnie te tereny i krajobrazy wybrano jako inspirację dla twórczości uznanych artystów. Opole Lubelskie, a także okolice charakteryzuje bardzo urokliwy klimat, posiadamy wiele zabytków architektonicznych, które na pewno zainspirują artystów do oddania dawnego klimatu.

Możemy spodziewać się, że podczas tego przedsięwzięcia powstaną prace o wysokim poziomie artystycznym. Twórców, którzy wezmą udział w plenerze wybrał komisarz pleneru pan Michał Smółka. Efekty pracy będzie można zobaczyć podczas wernisażu poplenerowego 14 lipca w Muzeum Multimedialnym przy ul. Strażackiej 1 w Opolu Lubelskim. Plener potrwa do 15 lipca.

Organizatorem II Pleneru Malarskiego jest Opolskie Centrum Kultury.
Sponsorami są Gmina Opole Lubelskie oraz Sadyba Rozalin.

Obecnie trwa nabór do dnia plenerowego „ Pod okiem artysty”.

plenerdzieci

Opolskie Centrum Kultury wraz z uznanymi artystami w kraju i zagranicą zaprasza dzieci i młodzież do spędzenia dnia plenerowego w towarzystwie cenionych malarzy. Uczestnicy pod okiem artystów będą mieli okazję stworzyć swoje dzieło w urokliwym miejscu jakim jest Gospodarstwo Agroturystyczne „Sadyba Rozalin” w okolicach Opola Lubelskiego.

Uczestnicy będą mieli możliwość kreatywnie, a przede wszystkim twórczo wykorzystać swój czas wolny, ucząc się od znanych artystów.

Koszt 30 zł

Zapewniamy: posiłek, materiały malarskie (płótno, farby) oraz transport
Miejsce: Sadyba Rozalin
Data: 6 lipca 2016r. Godz. 10.00
Zapisy do 4 lipca pod nr tel. 81 827 25 67

W II plenerze malarskim wezmą udział docenieni artyści z całej Polski:
Mira Skoczek Wojnicka , Iwo Birkenmajer, Bogdan Warowny, Anna Kaczor
Michał Smółka- komisarz pleneru.

Poniżej przedstawiamy Państwu sylwetki artystów:

Komisarz Pleneru: p. Michał Smółka- Uprawia malarstwo sztalugowe, pastelowe i akwarelowe. W Kazimierzu Dolnym prowadzi Galerię DWA ŚWIATY, jest jednym z założycieli „ Kazimierskiej Konfraterni Sztuki”. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich . Organizował kilka ogólnopolskich plenerów malarskich. W jego twórczości bardzo ważne są podróże artystyczne między innymi do Włoch, Egiptu, na Krym , Madagaskar i Zanzibar. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie , Wydział Grafiki Katowice . Uczeń Jerzego Dudy Gracza,Romana Nowotarskiego, Bronisława Chromego. Dyplom 1983r . Bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych, uczestniczy w wielu plenerach malarskich . Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, USA i Watykanie. Od wielu lat artysta wspiera obrazami aukcje charytatywne na przykład „Bliźniemu Swemu” Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, i „Wielką Aukcję Współczesnej Sztuki Polskiej „w Nowym Jorku.

Wystawy i Nagrody:
1997r - USA - Harrisburg –Tangerine Fine Arts .
2000r - Katowice - Polskie Radio -Na Żywo
2008r - Lublin – Galeria WIRYDARZ.
2014r- Krzeszowice Galeria w Pałacu Vauxhall.
2015r- Kielce Wieża Sztuki
1986r- Nagroda -Muzyka w Malarstwie --- Tychy
1987r- II Nagroda - Konkurs Ogólnopolski --- Mysłowice
2006r- Wyróżnienie - Triennale Martwej Natury --- Sieradz

p. Anna Kaczor - Mieszka i maluje w Wejherowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu , później Wydział Edukacyjno-Filozoficzny,tamże podyplomowe studia Sztuka- w zakresie edukacji artystycznej .Na Uniwersytecie Gdańskim-Ekologię i Etykę. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

p. Bogdan Warowny - W latach 1972-1977 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Studiował na Warszawskiej w latach 1977-1982. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina w 1982r. i aneks z grafiki w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. W latach 1989-1995 współpracował z domem aukcyjnym „Gulf Shore Auction Company” na Florydzie (USA). W 2010 r. wykonał obraz Pana Jezusa do ołtarza zaprojektowanego przez Tylmana z Gameren w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie, a w roku 2011 wykonał do tego samego ołtarza obraz Świętej Genowefy patronki Paryża. Obrazy artysty można również podziwiać w prywatnych kolekcjach na całym świecie między innymi we Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, USA, Japonii, Szwecji, Argentynie, Maroko.

p. Iwo Birkenmajer - Malarz, rzeźbiarz, pastelista, rysownik, poeta. Mieszka w Krakowie. Członek ZPAP od 1995 r. Należy również do AKWE, SPP, AIAP i Klubu Polarnego. Wyróżniony w kilku konkursach polskich i zagranicznych, m.in. w XIX, XX i XXIV Premio Firenze (Florencja 2001, 2002, 2006) i na wystawach "Mały Format 2013", „Mały Format 2014” Okręgu Krakowskiego ZPAP. W 2005 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Swoją twórczość prezentował w Polsce, a także, między innymi: we Francji (Paryż, Collioure, Tours), Włoszech (Rzym, Florencja), USA (Nowy Jork), Danii, Holandii, Niemczech (Norymberga, Kolonia), Austrii (Wiedeń), Hiszpanii (Segowia), Belgii (Bruksela), Szwajcarii (Genewa), na Chorwacji (Zagrzeb). Brał udział w więcej niż 200-stu wystawach, z czego, w ponad stu indywidualnych.

p. Mira Skoczek-Wojnicka - Urodzona w Krakowie w 1959 r. Studia na ASP w Krakowie, Wydział Grafiki. Dyplom w 1984 r. w pracowni wklęsłodruku i litografii. W 1994 studia podyplomowe z zakresu konserwacji architektury na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Członek ZPAP i SMTG / Member of ZPAP and SMTG association – Cracow. 
Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.