I Like Moniuszko - koncert multimedialny

Projekt „I like Moniuszko” powstał z okazji Roku Moniuszkowskiego zaplanowany jako interaktywny, multimedialny koncert podczas którego usłyszymy najbardziej znane utwory kompozytora takie jak Prząśniczka, Bajka, Dziad i Baba, Złota Rybka, Krakowiak, Niedźwiadek.

Dzieła Moniuszki ukazane są w swobodny i nowatorski sposób, dzięki czemu możemy odkryć nowe brzmienie „muzyki klasycznej” nawiązujące m.in. do szeroko pojętego do folkloru. Polka, krakowiak, tango argentyńskie, bossa nova, tańce góralskie, a także klimaty filmowe i fragmenty improwizowane przeplatają się wraz z elementami sonorystycznymi tworząc niepowtarzalne kreacje muzyczne zaaranżowane przez dwie kompozytorki Adriannę Furmanik-Celejewską oraz Vlastę Traczyk.

Pomysłodawczynią projektu „I like Moniuszko” jest Eugenia Kwon-Kominek, pianistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, twórczyni wielu projektów artystycznych. Początkowo zakładała, że projekt będzie skierowany głównie do dzieci, ale w trakcie powstawania coraz to kolejnych muzyczno-wizualnych kreacji Moniuszkowskich okazało się, że utwory są ciekawe dla każdego odbiorcy niezależnie od wieku.

W skład zespołu muzycznego wchodzą: Agnieszka Kadłubowska (sopran), Szymon Telecki (skrzypce), Agnieszka Kiljan (wiolonczela), Eugenia Kwon-Kominek (fortepian), Jolanta Szyndler-Linette (instrumenty perkusyjne). Jak dodaje Vlasta Traczyk: marimba, dzwonki, kij deszczowy, cajon, shakery, talerze, bongosy, kalimba momentami tworzą baśniową i tajemniczą atmosferę, a momentami „porywają do tańca”.

Wykonawcami projektu są artyści, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. G. Bacewicz w Łodzi, laureaci wielu prestiżowych konkursów, czynnie działający muzycy, koncertujący na scenach w kraju i za granicą.

Serdecznie zapraszamy na koncert w ramach projektu „I like Moniuszko” do Opolskiego Centrum Kultury 3 MAJA o godz 16.00. Wstęp wolny.

moniuszko