Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w OCK

ppp

W celu zaznaczenia tej ważniej daty jaką jest 27 września czyli Dzień Polskiego Państwa Podziemnego zapraszamy Państwa do uroczystego złożenia kwiatów o godz. 17.00 przy pomniku KEDYWU Armii Krajowej w Opolu Lubelskim oraz do Opolskiego Centrum Kultury na występ teatru Pokolenie z widowiskiem „Czechow i Gogol” godz. 18.00. Obchodom będzie towarzyszyć wystawa „Majdanek w fotografii Edwarda Hartwiga”. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.

Polskie Państwo Podziemne (PPP) – tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Było systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRR.
Istniało od 27 września 1939 roku (utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP) do 1 lipca 1945 (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).
Określenie to po raz pierwszy w okupowanym kraju pojawiło się na łamach "Biuletynu Informacyjnego" 13 stycznia 1944 roku.

Teatr Pokolenie widowisko pt. "Czechow i Gogol" godz. 18.00

Motywy Niedźwiedź i Oświadczyny oraz Rewizor w opracowaniu i adaptacji Marka Grabowskiego. Sztuka idealnie wpasowuje się w naszą rzeczywistość. Esencją relacji, potrzeb i pragnień ludzi czynią klasyczną literaturę tak bardzo potrzebną i odnajdującą swoje miejsce w naszej codzienności.

 „Majdanek w fotografii Edwarda Hartwiga”
Przygotowana została na podstawie negatywów wykonanych przez Edwarda Hartwiga, przekazanych Ośrodkowi przez Ewę Hartwig-Fijałkowską. Wystawa prezentuje wybór siedemnastu zdjęć wykonanych przez Edwarda Hartwiga na przełomie lat 50-tych i 60-tych oraz w latach 70-tych XX wieku.
Fotografie te mają w sobie wartość dokumentu ponieważ pokazują Majdanek jakiego dzisiaj już nie ma i jaki niewiele osób może jeszcze pamiętać. Prezentują na przykład Kopiec - nieistniejący już element krajobrazu Majdanka usytuowany w pobliżu krematorium mogiła ofiar, usypana z prochów spalonych ciał, zebranych z terenu obozu w 1947 r., który pełnił funkcję pomnika do 1969 r.
Edward Hartwig (1909-2003) - jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, pierwsze zdjęcia wykonał około 1925 roku w Lublinie. Fotograf pejzażysta, fotograf teatralny, fotograf architektury, fotograf sportu, portrecista. Stale eksperymentował głównie w zakresie środków wyrazu i sposobów kształtowania obrazu fotograficznego. Jego prace były eksponowane na ponad 30 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.